Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-11-03 Chrzanów - nad Morskie Oko i z powrotem - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19395
od września 2006

2021.12.03 11:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz przekroczyłem rów. Zbliżam się do ściany byłego wyrobiska. Zasłania go klon jesionolistny - Acer negundo.

Oto wnętrze korony drzewa tego gatunku.

W okolicy wyrasta jeszcze śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera.Oto stok wyrobiska. Skrywa się pod warstwą liści i gruzu.Leżą tutaj kamienie. Oto piaskowiec datowany na jurajski kelowej.

Oto kolejne widoki stoku zasypanego wyrobiska.

Część zarośli tworzy dereń świdwa - Cornus sanguinea.

Oto jego jesiennie przebarwione liście.

Oto dalsze krzewy tego gatunku.U podstawy stoku rozkłada się jeżyna popielica - Rubus caesius.Oto dalsza część tego zakrzaczenia.Jestem teraz nad brzegiem rowu. Zerkam w kierunku Wylęgarni Drobiu.Teraz ruszam w jej kierunku.Wszystko co ciekawe skrywa się pod grubą warstwą biomasy.Między innymi są tutaj liście sumaka odurzającego - Rhus typhina.

Oto krzewy tego gatunku.Górą biegnie ulica Różana. Tam dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Drogę do nich blokują solidne zarośla.W okolicy wyrasta leszczyna - Corylus avellana.Teraz przedzieram się ku górze, czyli na ulicę.Dochodząc do krawędzi wyrobiska zerkam w górę.Jestem na krawędzi. Zerkam w dół.Oto szpaler brzozy brodawkowatej - Betula pendula z pobocza drogi.Wyrasta tutaj jeszcze orzech włoski - Juglans regia.Zerkam w górę ulicy Różana.Schodzę w dół ulicy.Mijam szpaler leszczyn - Corylus avellana. Oto ich podświetlone liście.

Jest tutaj jeszcze sporo klonu zwyczajnego - Acer platanoides.

Oto dalszy ciąg zarośli z dominacją tego gatunku.Oto końcowa część zarośli zakrywających wyrobisko kamieniołomu.Zbliżam się do doliny Chechła.Teraz zawracam uwagę na zejściową nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis.Oto ścieżka doprowadzająca do rzeki Chechło.

Oto fragment skarpy na trawersie skrywającego się za nią wyrobiska Morskiego Oka.Oto bardzo rozłożysty krzewiasty klon zwyczajny - Acer platanoides.I tak w końcu docieram do brzegu rzeki Chechło.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji