Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-11-07 Katowice Murcki - stare hałdy w lesie - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19405
od września 2006

2021.12.11 18:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej. Teraz zmierzamy ku miejscu oznaczonym na mapie papierowej jako osadniki. Tę okolicę usiłowałem nanieść na mapy Google ale system co i rusz odrzucał moje propozycje. W końcu weszło jako - Wielkość inflacji wyrażona w metrach oraz Hałda inflcyjna czwartej rp. Dopisałem tam swoje uwagi ale trochę to dziwne. Na razie skręcając w tę okolicę mijamy gęstą ale ogrodzoną uprawę jodły pospolitej - Abies alba.Widoczna w końcu ścieżki otwarta przestrzeń to wspomniane osadniki. Na razie idziemy równolegle do krawędzi lasu.Po drodze mijamy dęba szypułkowego - Quercus robur.Mijamy ogrodzoną plantację, gdzie widać zejściową orlicę pospolitą - Pteridium aquilinum.W lesie na prawo od drogi widać sporą domieszkę świerka pospolitego - Picea abies.Z kolei po lewej stronie mijamy okazałego buka pospolitego - Fagus sylvatica.Oto zbliżenie partii lasu z prawej strony drogi.Wracam do okazałego buka pospolitego - Fagus sylvatica z lewej strony drogi. Widać osobliwy sęk.Idziemy dalej.W okolicy wyrasta klon zwyczajny - Acer platanoides.Teraz w drzewostanie jest sporo młodego buka pospolitego - Fagus sylvatica.Oto para drzew w średnim wieku i ciekawy wzór na pniu jednego z nich.

Ta droga prowadzi do osadników.Zerkam pod nogi. Oto przegląd lokalnej dendroflory. Dominują buk pospolity - Fagus sylvatica oraz grab zwyczajny - Carpinus betulus.Tuż przed otwartą przestrzenią pojawił się bardzo sterany buk pospolity - Fagus sylvatica.

Opuszczamy zwarty las.Mijamy kwitnący wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Oto część osadników po lewej stronie drogi. Jak widać zostały obsadzone sosną zwyczajną - Pinus sylvestris.

Odbijamy w lewo. W tym momencie wydawało nam się, że jesteśmy na właściwej hałdzie KWK Murcki ale coś nam nie pasowało.Teraz odbijamy w prawo.

Teraz na skraju zwartego lasu widać sporo brzozy brodawkowatej - Betula pendula. Jest też płat trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.Obchodząc dwa zachodnie kopczyki schodzimy w dół.Zawracamy, podchodzimy do wschodniego kopczyka.Kopczyk tak jak wszystko był ogrodzony ale szukając dziury w całym znaleźliśmy wejście przez te zarośla.Jesteśmy w środku wchodzimy na szczyt. Po bokach mamy gęsto posadzone sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Po drodze trafił się wilczomlecz obrotny - Euphorbia helioscopia.Trafiła się maruna bezwonna - Matricaria perforata.Szczytową polanę porasta trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.

Jakiekolwiek widoki wokół przesłaniają gęsto posadzone sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.

Są także płaty mchów.

Rozglądając się po tej okolicy natknęliśmy się na przepalony kamień z hałdy. Są tam odciski flory karbońskiej.Opuszczam to miejsce.

Oto kolejne widoki po bokach ścieżki.

Jesteśmy już na drodze otaczającej te osadniki.W przyległym drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Idziemy dalej.

Na poboczu trafił się kamień z ciekawym przekątnym i nader gęstym warstwowaniem.A dalej aż po wejście do lasu szału nie ma.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji