Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-11-07 Katowice Murcki - stare hałdy w lesie - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19406
od września 2006

2021.12.11 21:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wracamy do lasu.Po drodze mijamy nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas.Przy drodze pojawia się zejściowa orlica pospolita - Pteridium aquilinum.W tym momencie zorientowaliśmy się, że właściwa hałda jest przed nami. Trzeba iść dalej w kierunku północno-wschodnim. W pobliżu drogi był płat buczyny.

Minęliśmy także ściętego i pociętego buka pospolitego - Fagus sylvatica.Gnamy dalej. Na horyzoncie zarysowuje się hałda.Oto fragment ulistnionej gałązki buka pospolitego - Fagus sylvatica.Hałda jest blisko, coraz bliżej.

W przydrożnym drzewostanie pojawia się klon zwyczajny - Acer platanoides.Powoli wchodzimy na hałdę.

Ścieżka się zwęża.W zagajniku na skraju ścieżki trafił się maślak zwyczajny - Suillus luteus.W pobliżu kwitnie żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare.

Idziemy dalej.Mijamy kwitnącego cykorię podróżnika - Cichorium intybus.Zerkamy w górę.Mijamy kwitnącego starca jakubka - Senecio jacobaea.Wspinamy się dalej.Wychodzimy na dość równą przestrzeń. Idziemy dalej. Po bokach mijamy młode sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Zerkamy na wschód. Tam na horyzoncie powinien znajdować się rezerwat Las Murckowski.Idziemy dalej.Mijamy brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Idziemy dalej.Trafiamy pod kolejne wzniesienie.

Zdobywamy to wzniesienie.Dopiero stąd mamy rozległe widoki. Teraz zerkamy na południe.Podejrzewam, że wysoki pagór to hałda w Kostuchnie.

Przy południowej krawędzi powstała głęboka rynna erozyjna.Dalej mamy coś w rodzaju płaskowyżu z siecią strumyków.Są też niewielkie "jeziorka".Idziemy ku północnej krawędzi hałdy.

Oto malownicze niebo nad hałdą.Przy północnej krawędzi hałdy stoi krzyż.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji