Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-11-20 Mysłowice Krasowy - kościół i cmentarz
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19419
od września 2006

2021.12.23 10:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Rozpoczynam kolejny, złożony z siedmiu odcinków serial powstały przy okazji kolejnej wycieczki. Na początku był tytułowy kościół parafii p.w. św. Józefa w Mysłowicach położony przy ulicy PCK oraz przyległy do niego cmentarz. Za kościołem, po prawej stronie drogi do cmentarza znajdowały się pozostałości infrastruktury górniczej. Teraz zostały usunięte i zastąpione przez tworzony na tym terenie skwer.

Między innymi posadzono tutaj przytulię wonną - Galium odoratum.Trafiła się bergenia - Bergenia x hybrida.Jest też purpurowa odmiana dąbrówki rozłogowej - Ajuga reptans.

Tutaj jak sądzę wyrasta mlecz kolczasty - Sonchus asper. Zdominował on trzmielinę fortunea - Euonymus fortunei.Oto pstra odmiana mozgi trzcinowatej - Phalaris arundinacea.Czarne tło przyciśnięto kamieniami. Jednym z nich był wapień triasowy z naciekami.Oto kolejne osobniki purpurowej odmiany dąbrówki rozłogowej - Ajuga reptans.Jest też ozdobna trawa. Stawiam na rozplenicę wschodnią - Cenchrus orientalis.

Tutaj też kwitnąco wyglądał starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.Teraz kierujemy się w stronę kościoła.Mijamy skupisko bergenii - Bergenia x hybrida.Dochodzimy do głównego ciągu ulicy PCK.Zerkamy do wnętrza kościoła. Dobre i tyle.Zawracamy w stronę cmentarza. Południową ścianę budynku gospodarczego porasta bluszcz pospolity - Hedera helix.

Idąc ku bramie prowadzącej na nekropolię mijamy kolejne skupisko bergenii - Bergenia x hybrida. Roślina wciąż kwitnie.

Na cmentarzu dominują współczesne nagrobki z kategorii "blaty laminowane kuchenne".

Starsze są wyjątkiem.

Oto krzyż cmentarny.Czarny monolit to nagrobek księdza profesora doktora Józefa Myrdy.Idąc dalej mijamy nagrobek dziecka z tego rodu.A teraz szczypta geologii. Oto nagrobek z kamienia o handlowej nazwy Multicolor Tamin. To paragnejs z podnóża Himalajów.Czym jest zielony kamień z kolejnego nagrobku jeszcze nie wiem. Na lewo od niego mamy płat trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.

Idąc dalej mijamy suche pędy krwawnika - Achillea millefolium.Teraz zerkamy za siebie, w kierunku kościoła.Przy południowo-wschodnim zakątku cmentarza znajduje się ostatni wolny kawałek gruntu. Dominuje na nim trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Oto fragment ogrodzenia cmentarza,Tutaj znajduje się kolejny stary nagrobek.

Nieco dalej mamy krzew w obrębie którego znajduje się zejściowy wiesiołek - Oenothera.

Krzew to wierzba iwa - Salix caprea.Nieco dalej mijamy zieloną pokrzywę - Urtica dioica.Opuszczamy cmentarz. Po drugiej stronie dróżki znajduje się tak jakby plantacja choinek. Na jej skraju znajduje się orzech włoski - Juglans regia.Wśród choinek znajduje się świerk serbski - Picea omorica.

Jest też rozetka wiesiołka - Oenothera.Jest świerk kłujący - Picea pungens.I jeszcze kwitnący pęd nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.I to by było na tyle. Wsiadamy w samochód i jedziemy do Wesołej.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji