Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-12-02 Jaworzno - od ulicy Podwale do ulicy Świętej Barbary - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19433
od września 2006

2022.01.02 10:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wracając z Łubowca wysiadłem na przystanku PKM przy tytułowej ulicy w sąsiedztwie tutejszego Zakładu Lecznictwa Otwartego. Na początku zwróciłem uwagę na suche pędy rdestowca - Reynoutria japonica.

Jest tam również kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium. Na jego suchych liściach widać telia rdzy Puccinia convolvuli.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się stary kamieniołom.Teraz ruszam w górę stoku.Zatrzymuję się na pierwszym poziomie. Tutaj zauważam jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Jest też jabłoń domowa - Malus domestica.

Blisko krawędzi kamieniołomu spotykam pniak po jesionie wyniosłym - Fraxinus excelsior.Patrząc na ściółkę widać, że jest tutaj ponadto sporo klonu jawora - Acer pseudoplatanus.Tutaj też widać ścianę kamieniołomu. Równoległe ułożenie warstw świadczy o tym, że morze triasowe było w tej okolicy wyjątkowo spokojne.

Z bliska widać, że jakieś zaburzenia tutaj są, jak to w tego rodzaju formacji. Poza tym wyraźne płaszczyzny oddzielności świadczą o tym, że sporo się tutaj działo.

Na półce skalnej coś się osiedliło.W pobliskiej skale widać sporo szczątków liliowców. To bardzo przypomina związany z warstwami gogolińskimi dolnymi poziom Pecten i Dadocrinus.

Poza tym jest tutaj glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.Towarzyszy mu kuklik pospolity - Geum urbanium.Zerkam teraz na część wyrobiska znajdującego się w obrębie prywatnych posesji.Tutaj także zieleni się glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.W okolicznym drzewostanie dominuje klon jawor - Acer pseudoplatanus.Jest też sporo jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Teraz wychodzę na znajdującą się przy południowej krawędzi otwartą przestrzeń.Jest tutaj zejściowa nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Jest sporo trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.Jest zejściowa marchew zwyczajna - Daucus carota.

Oto pączek jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Zawracam teraz w kierunku widocznych zabudowań. Znajduje się tam Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

Po drodze widać jak w ściółce dominują klon jawor - Acer pseudoplatanus oraz wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.Jest pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Jestem pomiędzy budynkami. Tutaj zwracam uwagę na brzozy brodawkowate - Betula pendula.Są też topole - Populus oraz robinie akacjowe - Robinia pseudoacacia.Kierując się ku ulicy Północna mijam grupę śnieguliczki białej - Symphoricarpos albus.

Nieco dalej pojawia się szczaw tępolistny - Rumex obtusifolius.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji