Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-12-03 Chrzanów - do biblioteki i z powrotem - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19435
od września 2006

2022.01.05 16:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejne wyjście na miasto w określonym celu. Oczywiście wszystko w zgodzie z zasadą - wstąpił do piekieł, po drodze mu było. Na początku ulica Oświęcimska, ZUS-landia i tamtejszy modrzew europejski - Larix decidua.

Oto tutejsza topola osika - Populus tremula.Bliżej ronda rośnie dość okazały klon zwyczajny - Acer platanoides.

Na jego pniu wyrasta szurpek. Jak dla mnie to Ortotrichum diaphanum.Nieco dalej bliżej ronda mamy jarząb szwedzki - Sorbus intermedia zasiedlony przez jemiołę - Viscum album.

Przechodzę na drugą stronę ulicy Śląskiej.W zaroślach przy skrzyżowaniu z ulicą Księdza Skorupki podziwiam grę światła na malinie - Rubus idaeus.Idąc dalej mijam kwitnącą śnieguliczkę białą - Symphoricarpos albus.

Bliżej siedziby Straży Pożarnej kwitnie starzec jakubek - Senecio jacobaea.Jest także utrzymujący się od lat płat zwojka sztyletowatego - Barbula unguiculata.

Nieco dalej na trawersie byłej bazy PKS wyrastał łan sumaka odurzającego - Rhus typhina. Teraz to wygląda tak.Oto kilka pieńków po tych krzewach.

Oto liść tego gatunku.Oto trociny i zrębki po tym gatunku.

I jeszcze jedno skupisko pieńków. A teraz byle do wiosny a może nawet lata. Jakaś odpowiedź będzie.Idę dalej.Mijam wierzbę kruchą - Salix fragilis.Mijam leszczynę - Corylus avellana.Zbliżam się do przeznaczonego do wyburzenia budynku po bazie PKS. Zerkam w kierunku cmentarza.Oto tutejszy świerk pospolity - Picea abies.

Oto budynek.Oto detale rosnącej pod nim morwy białej - Morus alba.

W pobliżu wyrastają modrzewie europejskie - Larix decidua.Oto widok obwodnicy, teraz ulicy Księdza Jakuba Kamieńskiego i pobliskiego zagajnika z klonem zwyczajnym - Acer platanoides.Stąd spoglądam na Osiedle Tysiąclecia oraz odległą Trzebinię.

Oto tak zwany Nowy Cmentarz.Oto szpaler brzozy brodawkowatej - Betula pendula przy Starym Cmentarzu.Zbliżam się ku skrzyżowaniu z ulicą Elii Marchettiego. Oto szpaler kolumnowej odmiany dębu szypułkowego - Quercus robur.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji