Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-12-04 Katowice - lasy Murckowskie przy ulicy Beskidzkiej - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19437
od września 2006

2022.01.06 12:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To był kolejny rodzinny wypad. Po raz kolejny padło na pogranicze Katowic i Tychów. Tym razem zaparkowaliśmy nasz pojazd przy ulicy Beskidzkiej prawie 600 metrów na zachód od jej skrzyżowania z ulicą Lędzińską. Tutaj do lasu wchodzi droga w osi linii oddziałowej. Współrzędne to 50.172630, 19.044542. Zatem stoimy po północnej stronie drogi. Zerkamy na zachód.Zerkamy na wschód. Na razie szału nie ma.Tak wygląda droga w osi linii oddziałowej.

Obijamy na lewo.Osiągamy spore malownicze rozlewisko. W zalanym drzewostanie dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa oraz brzoza brodawkowata - Betula pendula.

Jest też młody buk pospolity - Fagus sylvatica.Nieco dalej pojawia się sporo sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Trafiło się też stanowisko Kultury Murckowskiej. Prawdopodobnie można je datować na okres sprzed 1 lipca 2013 roku.Oto kolejne partie zalanego lasu. Tutaj olsza czarna - Alnus glutinosa czuje się jak u siebie w domu.

Jest też dąb czerwony - Quercus robur.I tak dotarliśmy do zablokowanego rowu. Na zachód od rowu rozciąga się płat zalanego olsu.

Oto omszały pniak po ściętej olszy czarnej - Alnus glutinosa.Oto ostatni widok zalanego lasu.Teraz idziemy wzdłuż rowu ku ulicy Beskidzkiej.

Za rowem leżał martwy daniel.Wyszliśmy na ulicę Beskidzką. Wracamy do samochodu.Zerkamy do lasu po lewej stronie drogi. Drzewostan jest młody.Lokalnie dominuje buk pospolity - Fagus sylvatica. Jest też samotny świerk pospolity - Picea abies.Nieco dalej pojawia się płat boru bardzo mieszanego.Teraz ruszamy na północ.Po drodze mijamy starsze dęby szypułkowe - Quercus robur.Dalej po obu stronach drogi mamy zalane rowy.

Las jest zalany.Na wodzie pojawiła się cienka tafla lodu.W zalanym lesie po prawej stronie drogi dominuje trzęślica modra - Molinia caerulea.

Pojawiają się kępy torfowców - Sphagnum.

W kolejnej partii lasu dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa i brzoza brodawkowata - Betula pendula.W rowie zauważamy sit rozpierzchły - Juncus effusus.Las jest coraz bardziej zalany. Widać nieudane próby jego zdrenowania.Przeprawiliśmy się na drugą stronę mokradła. W drzewostanie wyróżnia się okazały świerk pospolity - Picea abies.Oto partia zdecydowanie suchego lasu.

Tutaj także znajduje się zalany rów melioracyjny.

W drzewostanie pojawia się sporo buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Była też zejściowa orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Idąc na północ od ulicy Beskidzkiej pokonaliśmy około 300 metrów.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 06.stycznia.2022)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 06.stycznia.2022)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji