Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-12-04 Katowice - lasy Murckowskie przy ulicy Beskidzkiej - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19438
od września 2006

2022.01.07 19:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej w kierunku północnym. Teraz po drodze mijamy sponiewieranego buka pospolitego - Fagus sylvatica. Na pniu znajduje się zagojona rana przypominająca serce.

Oto dąb szypułkowy - Quercus robur o pniu z dziwnymi naroślami na korze.I tak dotarliśmy do sporego rozlewiska. Jego południowy brzeg znajduje się w odległości 350 metrów od ulicy Beskidzkiej.

Oto krzewy po lewej stronie drogi.Tak to wygląda po prawej stronie drogi.Dalej po prawej stronie drogi znajduje się spory zarastający akwen.

Oto północny brzeg tego mokradła.

Dalej las staje się borem mieszanym.

W pobliskim drzewostanie dominuje buk pospolity - Fagus sylvatica.Z drzew iglastych jak to w borze mieszanym jest sporo sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris. Znaczącą domieszkę stanowi świerk pospolity - Picea abies.

Idziemy dalej.Oto zamarznięta woda na zalanej koleinie.Osiągamy nieznaczne wzniesienie.

Mijamy pierwsze skupisko okazałych buków pospolitych - Fagus sylvatica.Poza tym są tutaj okazałe dęby czerwone - Quercus rubra.

Teraz mijamy okazałe brzozy brodawkowate - Betula pendula.

Jesteśmy w centralnej części interesującej nas powierzchni. Oto kolejny okazały dąb czerwony - Quercus rubra.I tak dotarliśmy do miejsca opisanego na mapach Google jako "miejsce biwakowe". Kręcimy się po jego terenie.Są tutaj pniaki po bukach pospolitych - Fagus sylvatica opanowane przez hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.

Oto tablica informacyjna.Oto powierzchnia tego miejsca.

Na obrzeżu mamy sporo sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris i brzozy brodawkowatej -
Betula pendula.

Oto kolejny fragment obrzeża tego drzewostanu.

Dalej mijamy zarastającą porębę.I jeszcze jeden płat boru.Wracamy do buczyny. Tutaj także pojawia się rów melioracyjny.W tej okolicy mamy kolejne prawie wiekowe buki pospolite - Fagus sylvatica opanowane przez hubiaka pospolitego - Fagus sylvatica.

Oto kolejny okazały buk pospolity - Fagus sylvatica z ciekawymi zagojonymi sękami.

Teraz ruszamy na wschód.Po drodze mijamy dęby szypułkowe - Quercus robur o pniach pokrytych glonem z rodzaju Trentepohlia.Idziemy dalej i rozglądamy się po bokach.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji