Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-12-04 Katowice - lasy Murckowskie przy ulicy Beskidzkiej - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19439
od września 2006

2022.01.09 11:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powoli opuszczamy ten teren. Podążamy na wschód drogą leśną równoległą do ulicy Beskidzkiej.Wokół nas dominują buki pospolite - Fagus sylvatica. Jest mało drzew w słusznym wieku.

Na martwych pniakach pojawia się hubiak pospolity - Fagus sylvatica.Idziemy dalej.Osiągamy skrzyżowanie leśnych dróg. Za chwilę odbijemy na południe. Ta ścieżka na status ulicy o nazwie Lędzińska.Buk pospolity - Fagus sylvatica rosnący przy skrzyżowaniu jest opanowany przez hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.

Teraz już ruszamy na południe.Mijamy kolejnego buka pospolitego - Fagus sylvatica. Na nim także znajdują się owocniki hubiaka pospolitrego - Fomes fomentarius.Oto przypadek z kategorii niedaleko pada bukiew od buka.Idziemy dalej. Nie ma większych zmian. Po prostu oto kolejny buk pospolity - Fagus sylvatica z hubiakiem pospolitym - Fomes fomentarius.

Chociaż ten osobliwy sęk wprowadza pewną wesołość.Pewnym urozmaiceniem jest klon jawor - Acer pseudoplatanus.Oto element leśnej administracji.Idziemy dalej.

Oto kolejny buk pospolity - Fagus sylvatica z osobliwymi sękami.

Inne drzewo ma rozgałęzione omszałe korzenie.Teraz mamy dwa drzewa tego gatunku, martwe i żywe.

I jeszcze widok ogólny buczyny jako takiej.W głębi drzewostanu zauważam buka pospolitego - Fagus sylvatica o skręconym pniu, I ono jest opanowane przez hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.Wracamy na ulicę Lędzińską. Oto nerecznica krótkoostna - Dryopteris carthusiana na pniu obumierającego buka pospolitego - Fagus sylvatica.Gnamy dalej. Pokonaliśmy pierwsze dwieście metrów tej drogi.

Teraz kończy się buczyna a zaczyna las ze sporą domieszką sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris. Tutaj mamy kępę buka pospolitego - Fagus sylvatica.I tak weszliśmy na obszar czegoś w rodzaju boru.

Tutaj jest dość osobliwy świerk pospolity - Picea abies.Trafiły się też modrzewie europejskie - Larix decidua.

Oto kolejny, raczej młody buk pospolity - Fagus sylvatica.

Oto kolejna ni to buczyna ni to bór.Tedy gnamy, bo szału nie ma.

Nieco dalej pewnym urozmaiceniem jest ten dąb szypułkowy - Quercus robur.Jest też taki buk pospolity - Fagus sylvatica.Oto nawierzchnia drogi.Oto młodnik buka pospolitego - Fagus sylvatica i dębu szypułkowego - Quercus robur.Zdecydowanie odbijamy w lewo. To ostatni zakręt przed ulicą BeskidzkąPrzekraczamy suchy rów melioracyjny.

I tak osiągamy Leśny Parking oraz ulicę Beskidzka.Wkrótce rozpoczniemy drugi etap wędrówki.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji