Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-12-04 Katowice - Tychy - Kielec na celowniku - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19444
od września 2006

2022.01.11 21:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszej części naszej wycieczki wędrujemy południowym krańcem Kielca.

Wychodzimy na główną dla tej okolicy drogę. Zerkamy do przyległego lasu.Pomiędzy drogą a Kielcem znajduje się luźny drzewostan.Ruszamy dalej na zachód. W osi drogi dominują dęby szypułkowe - Quercus robur.Osiągamy zamarznięty ciek który płynie zachodnim skrajem Kielca.

Idąc dalej mijamy dwa charakterystyczne dęby szypułkowe - Quercus robur, które spotkaliśmy tutaj uprzednio.Kolejne przyspieszenie. W lesie widać pewną ilość świerka pospolitego - Picea abies.Oto stary buk pospolity - Fagus sylvatica spotkany podczas poprzedniej wycieczki.Oto omszały detal z jego pnia.Kolejne przyspieszenie. W dalszym ciągu podążamy na zachód.Teraz na skrzyżowaniu dróg zerkamy na południe.W tej okolicy trafiła się okazała brzoza brodawkowata - Betula pendula.Ruszamy zdecydowanie na północ. Po prawej stronie widać fragmenty Kielca.Droga jest wyraźnie mało uczęszczana.Przyległy las jest luźny. Dominuje dąb szypułkowy - Quercus robur. Pojawia się brzoza brodawkowata - Betula pendula.Las przecina zamarznięty rów melioracyjny.Drogę przegradza powalone drzewo.Idziemy dalej. Droga zaczyna zanikać. Mijamy też dęba szypułkowego - Quercus robur o pniu pokrytym rudą zielenicą z rodzaju Trentepohlia.Jest tutaj jeszcze tarczownica bruzdkowana - Parmelia sulcata.Droga jeszcze bardziej zanika.Trafiła się woda a przy niej kępa mchów.Mchy są trudne do jednoznacznego określenia dlatego pozostaję przy ustaleniu, że to torfowiec - Sphagnum i coś.

Oto dalsza część tego delikatnie zamarzniętego akwenu.Oto las po lewej stronie drogi.Idąc na wprost docieramy do północno-zachodniej części Kielca.

Dalej droga kończy się sporym rozlewiskiem ozdobionym przez sity rozpierzchłe - Juncus effusus. Osiągnęliśmy północno-zachodni skraj Kielca.Aby pójść dalej odbijamy w lewo. W runie lasu dominuje trzęślica modra - Molinia caerulea.

W lesie trafił się grab zwyczajny z osobliwym zgrubieniem pnia.Nieco dalej była brzoza brodawkowata - Betula pendula z licznymi porostami u podstawy pnia. To chrobotek szydlasty - Cladonia coniocraea.

Ten sam gatunek opanował pobliski pniak.

Potem natrafiłem na płat torfowca Sphagnum. Jest zupełnie inny od tych które widziałem do tej pory.W pobliżu były jeszcze kępy złotowłosa strojnego - Polytrichastrum formosum.Oto kolejny widok z granicy lasu i uroczyska.Oto widok z wnętrza lasu.Całość tego odcinka kończy widok buka pospolitego przypominającego trójramienny świecznik.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji