Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-12-11 Włosienica - las Bagienko Dulskie - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19448
od września 2006

2022.01.14 22:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny rodzinny wypad. Tym razem na miejscu zbiórki postanowiliśmy udać się gdzieś na południe od Chrzanowa. Tytułowy las znajduje się na wschód od Włosienicy k. Oświęcimia. Jeszcze dokładniej jest to na południe od drogi krajowej 44. Południowym skrajem lasu biegnie ulica Graniczna. Las z południowego wschodu na północny zachód przecina ulica Myśliwska. Jadąc nią od południa zatrzymaliśmy się po przejechaniu około 600 metrów. Pierwsze trzy odcinki tego serialu dotyczą wędrówki na prawo od miejsca postoju. Oto pierwsze widoki.Na początku zerkamy w oś ulicy Myśliwska.Ruszamy na wschód. Zerkamy w górę. Widać dominację sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Zbliżamy się do południowej krawędzi pola uprawnego. Tutaj w drzewostanie pojawia się dąb szypułkowy - Quercus robur oraz brzoza brodawkowata - Betula pendula.Zdecydowanie przyspieszamy. Widać, że mało widać. Jest mgła.

Osiągamy drugi koniec pola uprawnego. Ponownie wchodzimy w las.Drzewostan jest stosunkowo młody co oznacza, że jakiś czas temu był zerżnięty.Osiągamy szlaban i plony lasu.Od tej chwili ścieżka prowadzi nas na północ zachodnim skrajem lasu. Starsze drzewa to brzoza brodawkowata - Betula pendula oraz dąb szypułkowy - Quercus robur.Właściwy las to młodnik liściasty.Dalej na lewo leśny plon oraz starsze drzewa. Na prawo liściasty młodnik.Teraz będziemy podziwiać grupę starszych dębów szypułkowych - Quercus robur.Jest tam też brzoza brodawkowata - Betula pendula.Oto kolejne starsze dęby szypułkowe - Quercus robur.A dalej mamy nieco starszy w porównaniu z poprzednim, ale jednak młody las.Na skraju drogi znajdują się jeszcze zielone pokrzywy zwyczajne - Urtica dioica.

Kolejne przyspieszenie. Szału nie ma. Po nazwie spodziewaliśmy się bardziej zalanego lasu z adekwatnym do podłoża drzewostanem.Mijamy kolejny starszy dąb szypułkowy - Quercus robur.Są też kolejne brzozy brodawkowate - Betula pendula.Oto kolejne zgrupowanie starszych dębów szypułkowych - Quercus robur.Zerkamy teraz w prawo w głąb lasu. Na razie od szlabanu pokonaliśmy nieco ponad 400 metrów.Na razie cały czas idziemy na północ mijając kolejne starsze dęby szypułkowe - Quercus robur.Jest też grupa brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

Oto kolejne stare dęby szypułkowe - Quercus robur.I tak dotarliśmy do pola uprawnego leżącego przy niewielkim zazębieniu skraju lasu. Od skrzyżowania z drogą przeszliśmy kolejne 250 metrów..Kontynuujemy wędrówkę na północ.Pewnym urozmaiceniem jest tutaj grupa sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.

Są też kolejne starsze dęby szypułkowe - Quercus robur.W drodze na północ zerkamy na pojawiające się po lewej stronie ścieżki pole uprawne. Szału nie ma.

Wszystko się niemalże powtarza.

Niejaką odmianą jest ta pozbawiona korony sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.I tak dotarliśmy do pola uprawnego przy północno-zachodnim skraju lasu.Tutaj trafiła się zejściowa nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Jest też coś z Apiaceae.Teraz zdecydowanie odbijamy na wschód.Idziemy skrajem lasu. W drzewostanie jest sporo sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Jest kolejny starszy dąb szypułkowy - Quercus robur.Teraz ruszamy dalej na wschód wybierając skraj pola uprawnego.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji