Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-12-11 Włosienica - las Bagienko Dulskie - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19457
od września 2006

2022.01.19 10:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy cały czas w lesie w drzewostanie z dominacją olszy czarnej - Alnus glutinosa.Ścieżka jest w miarę wyraźna. Za lasem majaczą zabudowania.W drodze do ulicy Graniczna mijamy grupę brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

Inne drzewa liściaste także tutaj są.Jesteśmy już na ulicy Graniczna. Okazało się, że niechcący doszliśmy do południowo-zachodniej krawędzi lasu. Ruszamy na wschód. W drzewostanie w dalszym ciągu dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula. Na horyzoncie majaczy kolejna grupa budynków.

Zerkamy do lasu. Oto osobliwa lipa drobnolistna - Tilia cordata.

Idziemy dalej.Osiągamy drugą grupę zabudowań. Do skrzyżowania z ulicą Myśliwska mamy nieco ponad 500 metrów.Wśród drzew na skraju lasu pojawia się miedzy innymi dąb szypułkowy - Quercus robur.

Idąc dalej zbliżamy się do partii lasu z sosną zwyczajną - Pinus sylvestris.Jest też młoda, oszroniona brzoza brodawkowata - Betula pendula.Kolejne cztery drzewa o ciemnej korze to dęby szypułkowe - Quercus robur.Trafiła się też bardzo zaskoczona wierzba - Salix. Gatunku nie jestem w stanie określić. To kolejny powód dla którego powinniśmy tutaj wrócić latem.Dalej nie mam wątpliwości. Oto dąb czerwony - Quercus rubra.Oto brzoza brodawkowata - Betula pendula.Oto bardzo zaskoczona wierzba iwa - Salix caprea.

Oto bardzo bliski związek dębu szypułkowego - Quercus robur i brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Kończy się przydrożny las. Do skrzyżowania z ulicą Myśliwska pozostało około 200 metrów.Przyspieszamy. Wchodzimy w zabudowania.Tutaj zauważamy wierzbę kruchą - Salix fragilis.

Osiągamy skrzyżowanie z ulicą Myśliwska. W narożniku wyrasta jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Skręcamy na północ. Do miejsca postoju samochodu zostało nam około 500 metrów.

Mijamy przydrożną kapliczkę.Nieco dalej jest bardzo zaskoczona róża - Rosa.Jest tutaj jeszcze wierzba babilońska - Salix babylonica L. ‘Tortuosa’.Osiągamy miejsce, gdzie był las.

Bliżej miejsca, gdzie las jest po obu stronach drogi widzimy kępę sosny zwyczajnej - Pinus slylvestris.Teraz przyspieszamy bo szału nie ma.Mijamy jeszcze żywego dęba szypułkowego - Quercus robur.Jest w nim dziupla.Jest nad nią gmatwek dębowy - Daedalea quercina.Oto kolejna partia wyciętego lasu. Tutaj na porębie póki co dominuje sit - Juncus.Dalej mamy dąb szypułkowy - Quercus robur o pniu zabarwionym przez rudą zielenicę z rodzaju Trentepohlia.I tak kończymy nasz pierwszy raz w tym lesie.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji