Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-12-17 Chrzanów - do biblioteki i z powrotem - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19461
od września 2006

2022.01.20 11:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Krótki spacer po mieście, tak jak w tytule. Zaczynam od ulicy Oświęcimskiej i żywopłotu z owocującego ligustru pospolitego - Ligustrum vulgare.Idąc dalej mijam owocujący żywotnik zachodni - Thuja occidentalis.

Oto plac parkingu przy starostwie powiatowym. Tutaj mam kulistą formę robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia i resztki śniegu.Jestem przy skrzyżowaniu ulicy Oświęcimskiej i Słowackiego.Tutaj owocuje ostrokrzew Meservy - Ilex ×meserveae.Idąc dalej mijam jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Tutaj od paru lat obserwuję odnawiające się owocniki ucha bzowego - Hirneola auricula-judae.

Jestem już w parku. Oto jodła koreańska - Abies koreana.

A teraz bohaterką długiej sesji zdjęciowej jest kalina wonna - Viburnum farreri.Idąc dalej widzę szkołę muzyczną.Oto podstawa pnia wiązu szypułkowego - Ulmus laevis.Oto owocujący i miotany wiatrem cis pospolity - Taxus baccata.Jestem już na ulicy Mickiewicza. Oto nowy mural.Mijam kościół p.w. św. Mikołaja. Przechodzę pomiędzy świerkami kłującymi - Picea pungens.Dalej jest płat runianki japońskiej - Pachysandra terminalis.Wchodzę na Plac Tysiąclecia.Po drugiej stronie mijam lokomotywę Ryś.A to już platan klonolistny - Platanus x acerifolia. Drzewo znajduje się przy ulicy Broniewskiego opodal skrzyżowania z drogą do biblioteki.Idę w kierunku biblioteki. Budynek majaczy po prawej stronie zdjęcia.Jest tutaj charakterystyczna wierzba żalobna - Salix ×sepulcralis. Na niej wyrasta owocnik czyrenia ogniowego - Phellinus igniarius.Kolejny gatunek już przy bibliotece to zejściowa firletka kwiecista - Lychnis coronaria.

A to już obszar w głębi pobliskiego Osiedla Tysiąclecia. Tutaj natrafiam na owocującą trzmielinę pnącą - Euonymus fortunei.

Zbliżam się do ulicy Mieszka I.Pod jednym z bloków posadzono pieris japoński - Pieris japonica.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 20.stycznia.2022)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji