Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-12-20 Chrzanów - tu i ówdzie po mieście
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#19463
od września 2006

2022.01.21 19:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powoli kończy się ten rok. Oto przedostatni spacer po Chrzanowie. Tum razem najważniejsze były zakupy, ale fotografowałem to i owo. Na początku ulica Słowackiego opodal skrzyżowania z ulicą Oświęcimską. Oto jałowiec płożący - Juniperus horizontalis. Co pewien czas pokazuję te krzewy w swoich fotoreportażach.

Tutaj także dosadzono ostrokrzew - Ilex aquifolium w konkretnej odmianie.Teraz wchodzę do parku od strony ulicy Kościuszki. Oto pniak po jesionie wyniosłym - Fraxinus excelsior.Tutaj także wyrasta bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.Oto okazały jesion wyniosły wyrastający bliżej placu zabaw.Potem zwróciłem się do zamrożonych kropel wody na jałowcu wirginijskim - Juniperus virginiana.Idąc dalej mijam cis pospolity - Taxus baccata.Kolejne ważne drzewo w środku parku to modrzew europejski - Larix decidua. Biorąc pod uwagę rozłożyste korzenie można przyjąć, że w podłożu są skały lub zwały gruzu.

Następne drzewo to klon jawor - Acer pseudoplatanus. Na jego korze są intrygujące wzory.Nieco dalej na trawniku mamy płaty ośnieżonego płaskomerzyka falistego - Plagiomnium undulatum.

Ostatnie zdjęcie z parku przedstawia pączki kwiatowe oczaru japońskiego - Hamamelis japonica.Teraz jestem na rynku. Oto spojrzenie na przycięte pędy platana klonolistnego - Platanus acerifolia.

Jest tam też surmia zwyczajna - Catalpa bignonioides.

Teraz schodzę w ulicę Świętokrzyską. Oto tutejszy zejściowy chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.

Oto opuszczony teren przy skrzyżowaniu ulic Sądowa i Świętokrzyska. Od dawna nic się tutaj nie dzieje, poza tym, że rozkłada się pień po ściętej gruszy domowej - Pyrus communis.

Tutaj także wyrasta chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.

W okolicy tego skrzyżowania wyrasta jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. W jego koronie przesiadują gołębie.

Nieco dalej utrwalam tutejszą wierzbę żałobną - Salix ×sepulcralis.Teraz ruszam w górę ulicy Grunwaldzka idąc ku alei Henryka.Na poboczu drogi zauważam krwawnik pospolity - Achillea millefolium.Mijam przymiotno białe - Erigeron annuus.Jednakże sporo tutaj mchów.Dominuje zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus z domieszką prątnika srebrzystego - Bryum argenteum.Ten drugi jest najładniejszy.

Z roślin kwiatowych pojawia się jeszcze bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Kolejna zmiana miejsca akcji. Oto plac za chrzanowskim Urzędem Stanu Cywilnego wychodzący na ulicę Sokoła. Tutaj także wyrasta owocująca trzmielina pnąca - Euonymus fortunei.

Oto pniak po kasztanowcu zwyczajnym - Aesculus hippocastanum. Opanowały go huby. Stawiam na wrośniaka garbatego - Trametes gibbosa.I w końcu mamy kostkę brukową na ulicy Sokoła i mech w fugach. To zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji