PE przyjął stanowisko negocjacyjne ws. Nature Restoration Law
Europarlament uzgodnił swoje stanowisko dotyczące Nature Restoration Law, czyli unijnego rozporządzenia o odtwarzaniu przyrody. Stanowisko przyjęto niewielką przewagą głosów. Wcześniej głosowano nad odrzuceniem projektu.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/nature-restoration-law-parlament-europejski-przyjal-stanowisko-negocjacyjne-13683.html========================================================================
PE za odbudową przyrody
O czym dokładnie mówi Nature Restoration Law? Główne założenie projektu to renaturyzacja przynajmniej 20% terenów podmokłych, rzek, lasów, użytków zielonych i ekosystemów morskich, tak aby do 2050 roku wszystkie te obszaru zostały odbudowane. W jaki sposób UE chce to osiągnąć? Sposobów jest kilka, a dotyczą one m.in.:
poprawienia stanu lasów,
poprawienia ekosystemów rolniczych,
przywracania siedlisk i gatunków,
przywracania swobodnych przepływów rzek,
ochrony populacji owadów zapylających.
To zniknęło z listy
Chociaż niektórzy uznają projekt za zbyt radykalny, naukowcy i ekolodzy obawiają się, że obecne zapisy w Nature Restoration Law to za mało. Dojście do porozumienia w PE kosztowało wiele, kluczowych zmian i wykreśleń. Pod wpływem presji oponentów zrezygnowano z takich punktów, jak niepogarszanie siedlisk, które udało się odbudować czy renaturyzacja ekosystemów na terenach rolnych. Co więcej, odtwarzanie siedlisk lądowych ograniczono wyłącznie do obszarów Natura2000.
Chociaż Parlament Europejski przyjął dziś prawo odbudowy przyrody, jego treść została skrajnie osłabiona przez partykularne interesy wielu prawodawców i to, z czym zostaliśmy, jest wydmuszką w porównaniu do oryginalnego projektu. W efekcie Nature Restoration Law najprawdopodobniej nie będzie skutecznym narzędziem w walce z zapaścią bioróżnorodności i zmianą klimatu, jakiego oczekiwaliśmy – skomentowała wyniki głosowania Marta Klimkiewicz, doradczyni ds. nauki i polityki w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
https://swiatoze.pl/pe-przyjal-kluczowe-prawo-o-odbudowie-przyrody-zagrozenie-dla-rolnictwa-czy-troska-o-przyszlosc/