bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
murawa szczotlichowa
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2016-2017 « zbiorowiska roślinne, fitosocjologia «

#201
od grudnia 2007

związek Corynephorion canescentis posiada kilka zbiorowisk. Ale czy na zdjęciach poniżej są to zbiorowiska murawy szczotlichowej [Spergulo vernalis-Corynephoretum (R.Tx. 1928) Libb. 1933] ?
Zdjęcia pochodzą z Nadburzańskiego PK, z wycieczki terenowej.
Zbiorowiska te wykształcają się naturalnie na wydmach, a także w przypadku sztucznego zniszczenia pokrywy roślinnej na zwykłych piaskach (np. wodnolodowcowych). Jak w takich przypadkach powinny być traktowane? Zbiorowiska te, jeśli są na wydmach, podlegają ochronie zgodnie z prawem UE, a te same "nie na wydmach" już nie?
p1
p2
Rosła tam szczotlicha siwa, jakiś sporek (już zeschnięty i nie wiem, jaki to byłgatunek, a także były chrobotki i kilka pojedynczych innych roślinek, np. jastrzębiec kosmaczek, szczaw polny etc). W obrębie samego zbiorowiska pojawiają się pojedyncze młode sosny.
Coś więcej do poczytania o naszych szczotlichowiskach:
http://natura2000.mos.gov.pl/natura2000/pl/poradnik/Tom_1_Siedliska_Morskie/2330_Wydmy_srodladowe_z_murawami_napiaskowymi.pdf
i

#116
od lutego 2007

2008.06.18 15:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Tak to jest murawa szczotlichowa.
U mnie w zachodniej Polsce, rośnie na nich również chroszcz nagołodygowy i przetacznik Dillena. Obecnie na tych murawach kwitnie jasieniec piaskowy. Natomiast śródleśne wydmy przechodzą stopniowo suche bory Cladonio-Pinetum
Ten zeschły sporek to prawdopodobnie sporek wiosenny.
i

#92
od maja 2007

2008.06.18 17:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał Smoczyk (michau)
Zgodnie z polskimi podręcznikami ochrony siedlisk (które zacytowałeś) zbiorowiska muraw szczotlichowych na piaskach niewydmowych NIE SPEŁNIAJĄ definicji siedliska naturowego 2330.

Natomiast podstawą jest anglojęzyczny Interpretation Maual i on tak definiuje ten typ siedliska:
"Open formations found on inland dunes with dry siliceous soils, of Atlantic, sub-Atlantic and Mediterraneo-montane distribution, often species-poor and with a strong representation of annuals. It includes formations of unstable Germano-Baltic fluvio-glacial inland sands with Corynephorus canescens, Carex arenaria, Spergula morisonii, Teesdalia nudicaulis and carpets of fruticose lichens (Cladonia, Cetraria) (64.11) and other grasslands of more stabilised Germano-Baltic fluvio-glacial inland dune systems with Agrostis spp. and Corynephorus canescens or other acidophilous grasses (64.12)."

Czyli moim zdaniem murawy na piaskach fluwioglacjalnych też się łapią w to siedlisko, niekoniecznie tylko na piaskach wydmowych, o ile dobrze rozumiem angielskie fluvio-glacial (tyle co polodowcowe). Z kontekstu wynika chodzi bardziej ogólnie o typ podłoża piasku polodowcowego niż samej wydmy (formy geomorfologicznej terenu).

Pytanie (nie jestem geomorfologiem) - czy piaski wydmowe i fluwioglacjalne (polodowcowe) to są dwie różne rzeczy?
i

#93
od maja 2007

2008.06.18 17:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał Smoczyk (michau)
Zresztą takich niuansów interpretacyjnych związanych z siedliskami naturowymi jest więcej (np. łąki).

#215
od grudnia 2007

Fluwioglacjalne to znaczy wodnolodowcowe (sandry etc.). Mogą mieć różnej wielkości ziarna kwarcu, słabo obtoczone. Piaski wydmowe często powstają z tych pokładów na skutek przewiewania, ziarenka są podobnej wielkości i dobrze obtoczone.
W sumie zgodnie z tym co piszesz, to na to samo wychodzi. Czyli wynika z tego, że na większości polskich piachów, żwirów, pospółek etc zbiorowisko muraw szczotlichowych zgodnie z prawem UE jest chronione. Dzięki ogromne Michale za obszerne wytłumaczenie.
i

#98
od maja 2007

2008.06.24 16:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał Smoczyk (michau)
no tak, ale wydmy mogą też być pochodzenia eolicznego a nie fluwioglacjalnego i wtedy sprawa się komplikuje, ponieważ definicja z manuala anglojęzycznego kładzie wyraźnie nacisk na genezę podłoża.

#49
od września 2007

Piaski eoliczne - wydmy - powstają wskutek akumulacji piasku przez wiatr, piaski fluwioglacjalne - np. sandry, powstają wskutek akumulacji wodnej z topnienia lodowców. Te pierwsze są bardziej uboższe niż te drugie. Dlatego też w tekście angielskim są podane na tych piaskach zbiorowiska z Agrostis ssp.
i

#315
od lutego 2007

2008.10.25 21:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Oto zbiorowiska muraw szczotlichowych na piaskach wydmowych, które pierwotnie były piaskami wodno-lodowcowymi a następnie zastały "przewiane".



« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2016-2017 « zbiorowiska roślinne, fitosocjologia «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji