bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Palusznik i jego kolega
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « trawy, sitowate «

#57
od kwietnia 2008

Czytałem wątek podjęty przez pana Ananiasza Alberta dot. trawy nazwanej chodnikowej - konkretnie palusznika.
Na mojej działce- dokładnie na trawniku rośnie palusznik. Trawa ma lekko szary nalot, stosunkowo delikatny pokrój w przeciwieństwie do podobnej rosnącej na grządce.
Wspomniana trawa wypisz-wymaluj przypomina chwastnicę jednostronną dopóki nie rozwinie kłosa.

#1143
od września 2006

2008.09.02 20:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Palusznik, ale czy krwisty, czy nitkowaty musisz sam potwierdzić. Decyduje między innymi owłosienie pochew liściowych.Ze zdjęcia nie da się tego wywnioskować.

#64
od kwietnia 2008

Dziękuję. Już myślałem, że nie znajdę nikogo, kto chciałby mi pomóc.
Z wątpliwościami zostaje do następnego roku (żona opróżniła działkę z "eksponatów")
Pozdrawiam

#162
od maja 2007

2008.10.12 11:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał Smoczyk (michau)
P. krwisty

#16
od października 2008

2008.10.13 01:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Sebastian Nowakowski
Z całym szacunkiem do przedmówcy - ze zdjęcia da się jednak wywnioskować, na szczęście są tu wyraźne kwiatostany i węzły krzewienia, a u obu naszych paluszników nieco się one różnią. Na zdjęciach są dwa gatunki.

Na pierwszym widać Palusznik nitkowaty Digitaria ischaemum (Schreber) Mühl. Proszę zwrócić uwagę na piętrowo ułożone kłosy. U tego gatunku spód blaszki liściowej i pochwy liściowe są zawsze nagie, wyjątkowo zdarza się słabe owłosienie przy (przeważnie ściętym) języczku liściowym. Kwiatostan na zdjęciu jest typowy, złożony z 3 kłosów (może być ich 2-8). Blaszki liściowe mają szerokość 2-7 mm.

Na drugim zdjęciu mamy Palusznik krwawy Digitaria sangunalis (L.) Scop. Ten gatunek odznacza się wyraźnym owłosieniem (choć zdarzają się okazy prawie nie owłosione i wtedy zwracamy uwagę na cały szereg innych cech odróżniających, w tym na plewy górne, sięgające do połowy kłoska - u poprzedniego gatunku plewy te mają taką samą długość, jak kłosek) i tępym języczkiem liściowym. Kłosy nie są ułożone wyraźnie piętrowo i często wychodzą z jednego punktu, jak na zdjęciu, zwykle jest ich 5 (4-10). Cała roślina bywa czerwonawo nabiegła. Palusznik krwawy ma też często szersze liście (3-14 mm) i w stanie płonnym rzeczywiście może niekiedy przypominać chwastnicę jednostronną, ale ta np. nie ma w ogóle języczka, a pochwy liściowe są u niej spłaszczone, blaszki liściowe dłuższe (nawet do 50 cm, wobec 3-20 cm u naszych paluszników) i znacznie szersze (8-20 mm).
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « trawy, sitowate «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji