bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
akacja czy robinia?
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « drzewa, krzewy «

#12
od maja 2009

2009.05.28 21:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maria Parnowska (mapa)
Mam problem akacjowo-robiniowy. Kilka lat temu kupiłam ładną robinię różową szczepioną. Kwitła pieknie. Ale niestety wiatr ją połamał. Przewodnik złamał sie nad szczepieniem. Następnej wiosny wyrosły trzy zdrowe gałęzie - dwie znad szczepienia, jedna poniżej. Jakież było moje rozczarowanie - zakwitły na biało, mają kolce takie jak akacja. Czy można coś zrobić żeby była to znowu różowa robinia - chyba tylko kupić nowa sadzonkę ale już nie szczepioną tylko gatunku kwitnącego na różowo. Mam prośbę czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego znad szczepienia rośnie akacja kwitnąca na biało.

#1705
od września 2006

2009.05.28 22:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po pierwsze to co nazywamy potocznie akacją jest robinią i pochodzi z USA. biała to nawet Robninia pseudoaccacia. Gatunek różowy był szczepiony na podkładce z białej. W miejscu szczepienia następuje przemieszanie komórek obu gatunków i mówiąc pejoratywnie "białas" okazał się silniejszy. Tylko kupno nowego szczepionego drzewka jest gwarancją sukcesu.

#1111
od stycznia 2007

Piotrze, skąd masz taką teorię?

#13
od maja 2009

2009.05.29 22:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maria Parnowska (mapa)
Napisałam "czy to akacja ...." bo właśnie wczoraj rozmawiałam ze znajomymi i oni stwierdzili, że akacja ma duże twarde kolce a robinia włoski zamiast kolców. Byłam zaskoczona, ale poniewaz nie byłam pewna czy wszystkie tzw. akacje to właściwie robinie to wolałam zapytać kogos mądrego. Teraz juz wiem. OK - to wiem, że białe kwiaty to cecha dominująca. Ale mam pytanie czy kupować szczepioną sadzonkę czy np. R.pseudoacatia pendulifolia purpurea. Ta nie jest chyba szczepiona ale jest po prostu odmianą o purpurowych kwatach. Zdaje sie, że jeszcze R. włochata i hispida mają kwiaty różowe. Z tego co rozumiem w przypadku nieszczepionych cecha "rózowe kwiaty" powinna być trwała. Zgadza się?

#13
od maja 2009

2009.05.30 19:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam Rybarczyk (rybozo)
Drzewem,które opisuje Maria jest Robinia włochata (Robinia hispida), nazywana również R.szczeciniastą (nazwa od włosków na pędach).W formie naturalnej jest to krzew,dlatego też, aby uzyskać formę pienną szczepi się ją na podkładce Robinii akacjowej (R.białej, Grochodrzewie). To co zdarzyło się po złamaniu gałęzi,szczególnie kruchych u R.hispida "Macrophylla", jest zjawiskiem rewersji. Z podkładki wyrosły gałęzie R.pseudoacacia,która ma kolce i kwitnie na biało.

#14
od maja 2009

2009.05.31 18:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maria Parnowska (mapa)
To już czegoś się dowiedziałam - dzięki. Odrosty z podkładki mają białe kwiaty i to rozumiem, ale dlaczego wyrastająca znad szczepienia gałąź ma również białe kwiaty - to jest moje pytanie. I drugie pytanie czy inne robinie kwitnące różowo bądź amarantowo również są egzemplarzami szczepionymi np. pendulifolia purp., margaretta, pink cascade czy inne.

#17
od maja 2009

2009.05.31 20:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam Rybarczyk (rybozo)
Pierwsze pytanie-vide Piotr Grzegorzek, drugie: Aby wyprowadzić niektóre gatunki w formę pienną, zazwyczaj szczepi się je, tym bardziej, że R. margaretta może być również krzewem. Natomiast wybór R. margaretta w miejsce R. hispida jest bardzo trafny.Niewysokie to drzewko jest szczególnie odporne na zanieczyszczenia powietrza, zasolenie gleby,a jej gałęzie są niełamliwe (wiatry!).Polecam R.margaretta "Pink cacade" (syn.Casque Rouge). Natomiast R.pendulifolia purp. jest odmianą Robinii białej (czyli bezwzględnie szczepiona). Pozdrawiam...

#15
od maja 2009

2009.05.31 22:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maria Parnowska (mapa)
Dziękuję, ale nałapałam wiedzy. Pozdrowienia
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « drzewa, krzewy «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji