bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2009-07-21 Od Sierszy do Ciężkowic 5
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «

#2004
od września 2006

2009-07-21 Od Sierszy do Ciężkowic 5 #1

2009.07.27 00:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
I oto opowieść o ostatnim odcinku naszej wycieczki. Jesteśmy zdecydowanie w Jaworznie Ciężkowicach. Żabnik jest dopływem rzeki płynącej na południe od niego. Obie spotykają się okolicy wielkiego stawu. Rzeka do której wpada nasz ciek to Kozi Bród. Tutaj jest on zdecydowanie wpuszczony w kanał.





Od tego miejsca pokręciliśmy się jeszcze po okolicznych lasach, ale poza kolejnymi skupiskami kruszczyków nie znaleźliśmy nic godnego uwagi. Wędrując przez zabudowę Ciężkowic usiłowaliśmy odnaleźć jakiś lokal, ale na ten dzień ta dzielnica Jaworzna okazała się kulinarną pustynią. Tedy postanowiłem skończyć naszą wędrówkę na Wielkanocy.



To górujące nad linią kolejową wzniesienie swoją nazwę zawdzięcza czasom, gdy w ówczesnej wsi nie było kościoła. Powracający ze święconym z odległej Byczyny konsumowali go częściowo na tym wzgórzu przed powrotem do domów i wtedy jak to powiadano było już po Wielkanocy. Teraz teren ten porastają interesujące murawy. Wśród traw można zobaczyć byliny, w tym chaber driakiewnik - Centaurea scabiosa.



Z traw dominuje tutaj trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios, a pomiędzy nim trafia się gorysz pagórkowy - Peucedanum oreoselinum.



Spotyka się również miejsca z typowymi twórcami muraw. Tutaj oglądamy łan z dominującą pajęcznicą gałęzistą - Anthericum ramosum.



A oto widok w kierunku północnym. Kościół w Ciężkowicach to bardzo ciekawa architektura.



Spoglądając na południe widzimy część doliny zwanej Niecką Wilkoszyńsko-Długoszyńską. Na horyzoncie wyraźnie widać drugie co do wysokości wzgórze w Jaworznie, czyli Grodzisko.



Na Wielkanocy dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios. Myślę, że ma to związek z corocznym wypalaniem traw.



Ale jest tutaj kozłek lekarski - Valeriana officinalis.



Trafia się lebiodka pospolita - Origanum vulgare, czyli dzikie oregano



Nie brak i macierzanki zwyczajnej - Thymus pulegioides.



Na zakończenie urządziliśmy sobie piknik w pobliżu grani szczytowej. Ze zrozumiałych względów uczestnicy wycieczki pragną zachować anonimowość.



Do Trzebini powróciliśmy pociągiem. Stan dworca kolejowego odzwierciedla kondycję finansową szeroko pojętej PKP. Bilety należy kupować u konduktora.

#32
od marca 2009

2009-07-21 Od Sierszy do Ciężkowic 5 #2

2016.09.25 22:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

A. Pawlik (gustek)
A tak wyglada budynek dworca w 2016 r .

Zainspirowany informacją z Punku Informacji Turystycznej w Jaworznie postanowiłem odwiedzić użytek ekologiczny Góra Wielkanoc , o wysokości 331,22 m n.p.m.
Jest to obszar o pow. 5,6 ha objęty ochroną prawną od 2015 r. Przedmiotem ochrony są murawy kserotermiczne oraz walory krajobrazowe.
W przeszłości był to rejon eksploatacji i przeróbki rud cynku, srebra oraz ołowiu. Eksploatacja przyczyniła się do znacznych przekształceń krajobrazu. Murawy kserotermiczne, które występują na tym terenie to jedne z największych i najlepiej zachowanych płatów siedlisk nie tylko na terenie Jaworzna, ale i w skali regionu.
Chronione gatunki: Dziewięćsił bezłodygowy, Wawrzynek wilczełyko, Kruszczyk rdzawoczerwony oraz szerokolistny, Goryczuszka Wettsteina, Lilia złotogłów, Wyblin jednolistny, Śniadek baldaszkowaty.
Szczególnie chodziło mi o odnalezienie Goryczuszki Wettsteina która teraz ma porę kwitnienia .
Niestety goryczuszki tej nie było .
A oto zdjęcia z Wielkanocy :


kozibród
kozibród
bodziszek czerwony
bodziszek czerwony
rozchodnik wielki
rozchodnik wielki
strojnica baldaszkówna
strojnica baldaszkówka
widok na kościół w Ciężkowicach
widok na ko¶ció³ w Ciê¿kowicach

Poszukiwaną goryczuszkę Wettsteina spotkałem w dużych ilościach na Glinnej Górze.Była tam również goryczuszka orzęsiona .

(wypowiedź edytowana przez Gustek 25.września.2016)

(wypowiedź edytowana przez Gustek 25.września.2016)

#14123
od września 2006

2009-07-21 Od Sierszy do Ciężkowic 5 #3

2016.09.26 05:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ja Wielkanoc odwiedziłem dopiero co, czyli 20 sierpnia i 20 września. Stosowne reportaże zostaną zamieszczone później. Większości roślin wymienianych w folderze też nie było. Murawy kserotermiczne uważam za bardzo zagrożone. Poza trzcinnikiem piaskowym i amerykańskimi nawłociami odnotowałem wkraczającego miskanta. Rozrastające się krzewy powoli zatracają jej walor jako punktu widokowego, szczególnie w kierunku północnym.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji