ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
2009.08.03 Taka sobie Górka - 2
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
Bio-forum.pl » Botanika » wędrówki z Grzegorzkiem » 2009 » 2009.08.03 Taka sobie Górka - 2
2009.08.16 11:56 #140832
Zmień/Popraw · Usuń
Piotr Grzegorzek (piotr_grzegorzek) na forum od września 2006, wypowiedź #2084
A oto druga część opisu piątkowej wycieczki odbytej samopięt po terenie kamieniołomu byłych zakładów surowców ogniotrwałych Górka. Tym razem poruszamy się po terenie zakreślonym na mapie firmy Compass zielonym kółkiem.Na dnie wyrobiska znajdują się pozostałości osławionego jeziorka. Powstało ono w wyniku szczególnego, niefortunnego zbiegu okoliczności tylko dlatego, że ... Dawno, dawno temu w odległym PRL-u postanowiono produkować glin z gliny zamiast boksytów. Dość powiedzieć, że ciecz o pH osiągającą w porywach 13,8 odpompowano, a jeszcze kilka lat temu przelewała się górą przy południowo-zachodniej krawędzi. Jej barwa pochodzi od kwasów humusowych, gdyż odpady z produkcji glinu wzbogacono o osady z oczyszczalni ścieków w Chrzanowie. Teraz wygląda to tak.Aby zejść na dno musimy minąć kupę gruzuObejść łan prawdziwego ostu nastroszonego - Carduus acanthoides.Na stromych, osuszonych w ubiegłym roku ścianach roślinność rozwija się bardzo powoli, w pierwszej kolejności opanowując żleby. Tu mamy przykład ekspansji sałaty kompasowej - Lactuca serriola.

Na środku znajduje się hałda margli. wśród wielu występujących tutaj gatunków możemy spotkać mannicę odstająca - Pucciniella distans

Sam margiel nie wydaje się być dogodnym podłożem do rozwoju roślinności. Parę miesięcy temu cały obszar dna wyglądał tak.A oto pozostałości po okresowych źródełkach.Tym nie mniej roślinność niemalże momentalnie opanowała to miejsce. Cóż margiel był skąpany w wodach bogatych w azot i fosfor. A z osadami ściekowymi z Chrzanowa mogło trafić tu wiele gatunków.A oto niektórzy z "kolonistów". Zacznijmy od mleczu kolczastego - Sonchus asperOto maruna bezwonna, obecnie Matricaria inodoraA oto lnica - Chaenorhinum minorI uroczy kurzyślad polny - Anagalis arvensisBardzo malowniczo wyglądają zdobywające szczyt kępy podbiału - Tussilago farfaraSą tu jednak miejsca bardziej łyseA teraz ciecz z bliska.Od północnego końca teren jest rekultywowany poprzez zasypywanie gruzem, pochodzącym po części z rozbieranych budynków byłych zakładów.

Tu też znajduje się więcej ilastej, czerwonej substancji, która wysychając tworzy interesujące zwitki błotne.ale aby nie było zbyt ponuro proszę spojrzeć na ten łan komonicy zwyczajnej - Lotus corniculatus urozmaicony wierzbówką kosmata - Epilobium hirsutum.Obserwacja sukcesji roślin na obszarach klęski ekologiczne to bardzo pouczające wrażenie. ale to nie jedyny powód aby tutaj zaglądać. My tu jeszcze wrócimy.

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: