bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2009.08.06 Balin - Pod płotem tuczarni
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «

#2163
od września 2006

2009.08.06 Balin - Pod płotem tuczarni #1

2009.08.29 23:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
I oto nastał czas na trzecią część fotoreportażu z pierwszego sierpniowego czwartku. Spójrzmy tedy na mapę firmy Compass.



Kiedy opuściliśmy odłogowane pola, zajrzeliśmy jeszcze do lasu z liliami. Ponieważ zaczęło się ściemniać przyspieszyliśmy kroku. Przechodząc obok byłej tuczarni, a teraz siedziby zakładu z branży przetwórstwa mięsnego nie mogłem się powstrzymać przed udokumentowaniem cząstki tutejszej przyrody.
Otóż dawno, dawno temu w odległym PRL-u miejscowa spółdzielnia produkcyjna prowadziła tutaj tucz trzody chlewnej na rzecz zakładów mięsnych w Chrzanowie. Niektórzy mówią, że w pewnym okresie był to niemalże Oświęcim dla świń.Tuczu nie prowadzi się tutaj już od prawie 20.lat ale wciąż w upalne dni panuje tutaj specyficzna atmosfera z przeważającą nutą gnojowicy. Zrozumiała jest zatem podwyższona zawartość związków azotu w podłożu.



Tutaj widzimy trywialny ostrożeń polny - Cirsium arvense



Tym nie mniej w tym zielonym tłumie trafiają się ciekawostki. Wśród nich uroczo prezentuje się łopian pajęczynowaty - Arctium tomentosum.



A teraz kolejna próbka zielonego, pozornie anonimowego tłumu.



Z powodów podanych powyżej nikogo nie powinny dziwić gęste łany okazałych pokrzyw



Swoistą ciekawostka jest obecność w tej okolicy wiesiołka dziwnego - Oenothera paradoxa. Jeszcze na początku lat 80. ubiegłego wieku odnajdywane kolejne stanowiska tej rośliny były sensacją godną odrębnej publikacji. Dziś ten gatunek pojawia się coraz częściej w wielu miejscach. To olej tłoczony z jego nasion jest jednym z leków na niemalże wszystko.





Barwnym akcentem w zachodzącym słońcu był niebieski żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare, któremu towarzyszyła różowo-fioletowa świerzbnica polna - Knautia arvensis



W tym miejscu osiedliły się również mrówki. Jedno z gniazd tych pracowitych owadów znajduje się środku otwartej przestrzeni. Na razie jest ono niewielką kopułką.



Być może większym sprytem wykazała się ta rodzina, która swoją budowlę oparła o ścianę budynku.



I na tym skończyliśmy merytoryczną część tej ekspedycji. Oczywiście pozyskałem i stąd kilka gatunków grzybów pasożytniczych. W tym miejscu pozwolę sobie ujawnić, że swoje badania prowadzę na wyrywki. Po prostu idąc jakąkolwiek trasą zrywam chore rośliny, z rzadka tylko prowadząc bardziej szczegółowe poszukiwania. Kiedy dotarliśmy na przystanek odczekaliśmy jeszcze prawie godzinę, aż pojawił się autobus dzięki któremu powróciliśmy do miasta. Oczekiwanie było emocjonującym przeżyciem, ponieważ tubylcy starannie usunęli wszystkie rozkłady jazdy. Ale dość tego biadolenia.
i

#168
od lipca 2009

2009.08.06 Balin - Pod płotem tuczarni #2

2009.09.07 16:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Magda Galus (magga)
Piotrze, po czym można poznać wiesiołka dziwnego? Nie ma o nim wzmianki ani we Florze ojczystej, ani w Atlasie roślin...

#240
od listopada 2008

2009.08.06 Balin - Pod płotem tuczarni #3

2009.09.07 17:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Alfons Kosiba (wojtekk_vel_viohman)
Przy okazji - czy tylko ten gatunek wiesiołka ma właściwości lecznicze?

#2220
od września 2006

2009.08.06 Balin - Pod płotem tuczarni #4

2009.09.07 18:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Musi istnieć jakiś klucz do wiesiołków. O ile mi wiadomo czołowy, krajowy specjalista od tego rodzaju Krzysztof Rostański wciąż żyje. W moim przypadku jest to po prostu kwestia opatrzenia. Krzysztof Rostański pokazał mi ten gatunek i to tyle. Co do właściwości leczniczych. Także inne gatunki wiesiołków posiadają w nasionach ten olej, nawet typowy Oenothera biennis ale ten okazał się zawierać go najwięcej i dlatego jest uprawiany na plantacjach.
i

#455
od lutego 2007

2009.08.06 Balin - Pod płotem tuczarni #5

2009.09.08 08:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Kobierski (koberek)
Wiesiołki dobrze opracowane (zdjęcia, rysunki) są w książce :

Hennig Haeupler, Thomas Muer 2000 - Bildatlas der Farn- und Blütenpflanzen Deutschlands. Ulmer Verlag., 789 str.

Oto krótka notaka na temat tej pozycji:
Książka omawia 4200 gatunków roślin składających się na kompletną florę Niemiec. Ponad 4000 (!) z nich są sfotografowane. Doskonałej jakości zdjęcia pokazują to, o co chodzi, zadając kłam tezie, że "niemożliwe jest sfotografowanie rośliny tak, by pokazać cechy potrzebne do jej identyfikacji". Tam gdzie trzeba, zamieszczono także precyzyjne kreskowe rysunki, objaśniające cechy rozpoznawcze. Doskonale opracowane są także "krytyczne" i trudne do oznaczania taksony - np. jeżyny, i wiesiołki.


Książkę można kupić w inernetowym sklepie Klubu Przyrodników
http://www.kp.org.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=68&category_id=4&option=com_virtuemart&Itemid=170

Wielokrotnie z niej korzystałem, sprawdza się!
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji