bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2009.08.30 Lasy między Libiążem a Chrzanowem 1
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «

#2295
od września 2006

2009.08.30 Lasy między Libiążem a Chrzanowem 1 #1

2009.09.17 22:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powoli to miejsce na tym forum zaczynam traktować jako swoisty dziennik z badań terenowych. Przy okazji reklamuję go w regionie jako źródło wiedzy o okolicy nie tylko dla młodzieży szkolnej. Tym razem zamieszczę niewiele zdjęć z powierzchni, która w moich badaniach nosi numer 00063 i jest zdefiniowana następująco: Libiąż, na N od miejscowości, N część lasu położonego po lewej stronie drogi do Oświęcimia. Tak to wygląda na dołączonej mapce firmy Compass.



Miejsce to znajduje się za dopiero co wybudowanym i oddanym do użytku kierowców wiaduktem w Kroczymiechu. Do budowy tego obiektu przymierzano się niemalże od pół wieku. W końcu powstał i wygląda tak. Pewną osobliwością jest fakt, że firma stawiająca obiekt zbudowała go tak szybko, jak tylko było to możliwe, zaś urzędnicy, przedstawiciele wojewody małopolskiego oddali go do użytku tak późno, jak tylko było to możliwe. Różnica w czasie wynosiła co najmniej dwa miesiące.



Interesująca nas powierzchnia znajduje się po lewej stronie drogi.



Zaraz za wiaduktem znajduje się wjazd do lasu zamknięty stosowną bramką. Fotoreportaż wykonałem w tej okolicy. Plan zdjęciowy oznaczyłem czerwoną kreską.



Dotychczas z tej powierzchni zebrałem 55 gatunków grzybów. Teraz listę tę powiększyłem o około 10. Zbiór nie jest jeszcze dokładnie opracowany. Elementem synantropizacji lasu jest pojawienie się chrzanu - Armoracia rusticana. Na nim wystąpił organizm grzybopodobny, bielik krzyżowych - Albugo candida.





Zachorował także tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris. Na nim oprócz bielika wystąpiła równolegle Peronospora parasitica. To ten delikatny meszek na malowniczo wygiętej łodydze.



W tym zielonym tłumie dominuje mlecz polny - Sonchus arvensis porażony przez Erysiphe cichoracearum. Ponadto mamy tutaj niecierpka drobnokwiatowego. On też chorował. Sprawcą była rdza - Puccinia Komarovii.





W ekotonie, na obrzeżu lasu wystąpił szakłak - Rhamnus cathartica.



Wnętrze lasu to typowy bór gospodarczy, który trudno zidentyfikować z jakim klasycznym zbiorowiskiem roślinnym. ale jakby się głębiej zastanowić byłoby to prawie Pino-Quercetum.





Ponieważ słońce zaczęło znacznie chylić się ku zachodowi musiałem się dyskretnie wycofać, ale jeszcze zrobiłem zdjęcie tych wrzosów - Calluna vulgaris.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji