bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Żywotnik plus coś
« »
Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « drzewa, krzewy «

#21
od sierpnia 2007

2009.10.31 19:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam P (akp)
Posyłam uprzejmie skany dwóch gałąek, Jedna to cos. Drzewo wygląda jak żywotnik ma jednak zabarwienie jakby sine w ogólnosci. No i te pedy nieco węższe, delikatniejsze. Nie wiem co to jest. Pozdrawiam Adam
Zywotnik plus cos
i

#371
od lipca 2009

Jeśli sine zabarwienie to najprawdopodobniej przedstawiciel rodzaju cyprysik Chamaecyparis; w odróżnieniu od żywotników, które mają zawsze wyprostowane wierzchołki, wierzchołki cyprysików przewisają - i to jest pierwsza cecha, którą musimy znać, żeby się nie pomylić, gdy nie mamy szyszek.
Z takich skanów niewiele da sie powiedzieć na 100% (z powodu ogromnej zmienności wewnątrzgatunkowej), zalecałbym więc zamieszczenie dokładnego zbliżenia SPODU gałązki, tam są widoczne różne cechy, bez których oznaczanie do gatunków jest tylko zgadywaniem (zwłaszcza chodzi mi tutaj o wzór nalotu woskowego i stopień odstawania łusek).

#23
od sierpnia 2007

2009.11.01 08:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam P (akp)
Dziekuję Sebastianie. Drzewa - obecnie wyskosci 5-6 m mają wierzchołki proste. Ponizej uprzejmie posyla skan spodu pedów. Zabarwienie sinae, czy takie niebieskawe, czy "granatowawe" posiadaja mlode czlony, pedoów, wiec chyba tegoroczne. ja tez uważm,że to jakis cyprysik. Serdecznosci adam

Cyprysik?
i

#372
od lipca 2009

No, to już teraz wiemy, że jednak żywotnik - ma wyprostowany wierzchołek. Czy drzewo wytwarzało już szyszki? Szyszki żywotników sa małe i wydłużone, cyprysików małe i okrągłe.

O ile dobrze widzę, na zdjęciu spodu pędów jest słabo zaznaczony rysunek. Odpadają więc od razu dwa gatunki: żywotnik zachodni (najpospolitszy), który rysunku w ogóle nie ma i żywotnik koreański, który ma niemal białe spody gałązek.
Pozostają dwa: bardzo rzadko u nast spotykany żywotnik japoński (tu mi nie pasuje z powodu cienkich gałązek) i o wiele częściej sadzony, a nawet obsiewający się w lasach żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) - najprawdopodobniej to właśnie on jest na zdjęciu.

Tu fotografie do porównania: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c0/Thuja_plicata_7484.jpg/800px-Thuja_plicata_7484.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9f/Thuja_plicata_shoot.jpg

Pozdrawiam!

#27
od sierpnia 2007

2009.11.01 15:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam P (akp)
Dzieki! Co w takim razie z tym sinym zabarwieniem łusek. Mi to pasuje na cyprysik Lawsona.
i

#373
od lipca 2009

Cyprysik Lawsona miałby zwisający wierzchołek lub przynajmniej okrągłe szyszki. Wyprostowane wierzchołki mogą się zdarzać u odmian, ale to nie jest u cyprysików normalne. Wzór na spodzie gałązek przypomina białe litery Y. Jeśli taki właśnie wzór widzisz na gałązkach, to nie ma się co dalej zastanawiać (lepiej widać na starszych łuskach).

Dla porównania zdjęcie gałązki z szyszkami: http://www.therampantgardener.co.uk/Chamaecyparis_lawsoniana.jpg
i typowy wierzchołek: http://www.hortulus.com.pl/pic/okazy/chamaecyparis_lawsoniana_golden_wonder.jpg
« » Botanika « Archiwum « Archiwum 2004-2010 (tematyczne) « drzewa, krzewy «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji