bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2009.10.03 Las w Rzuchowie
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «

#2607
od września 2006

2009.10.03 Las w Rzuchowie #1

2009.11.07 23:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jak zaznaczyłem w jednym z wątków urodziłem się w Pszowie, ale dzieciństwo i młodość spędziłem w pół drogi między Rybnikiem a Raciborzem. Niemalże od zawsze opodal mojego rodzinnego domu znajdowały się tablice informujące, że zarówno do Rybnika jak i do Raciborza jest stąd po 13 km.
Las, po którym odbędziemy krótki spacer o w całości jedna z moich powierzchni badawczych. To właśnie tutaj rozpocząłem swoją przygodę z botaniką oraz mikologią, zbierając dla swojej rodziny olszówki, które u nas nazywano "gorole". Dopiero w 1978 roku dowiedziałem się ze zdumieniem, że są to grzyby trujące. Fotoreportaż obejmie początkowo północną a potem południową część lasu. Na jego skraju znajdowała się polana "wygorane" gdzie odbywało się gros naszych zabaw. W centrum lasu znajdowało się drugie szczególne miejsce "aleja", kolejna polana na której można było pograć w piłkę. Dziś tych miejsc już nie ma. Gwoli ścisłości, aby zakończyć tę wspomnieniową dygresję, muszę odnotować, że przy południowej krawędzi lasu mieszkało "wrogie plemię", z którym czasem się potykaliśmy.
Obecnie północna część lasu stanowi fragment otuliny parku krajobrazowego.





Pierwotnie w tym miejscu rosły świerki pospolite - Picea abies, które wielokrotnie były w ramach gospodarki leśnej wycinane. Dziś znajduje się tutaj taka drągowina.



Pod okazałym dębem znajduje się łan bluszczyku kurdybanka - Glechoma hederacea. To bardzo pospolita u nas roślina. My nazywaliśmy ją "kondrotek" i dość szeroko używaliśmy jako zieleniny. Dodawaliśmy go tak do jajecznicy jak i do zupy jarzynowej.



Takie drzewa rosną dzisiaj na miejscu "wygoranego" i otaczających ją świerczyn.







W runie tego lasu pojawiła się nawet kokoryczka wielokwiatowa - Polygonatum multiflorum. W czasach mojego dzieciństwa, w tym lesie ten gatunek w ogóle nie występował.



Za to nigdy nie brakowało paproci. Dominantę stanowiła wietlica samicza - Athyrium filix-femina.





Wprowadzone w pierwszym etapie przebudowy lasu buki mają się dobrze.



A takie chaszcze znajdują się w miejscu polany zwanej przez nas "aleja'.



Przy jednym z jej narożników znajdował się okazały modrzew - Larix decidua, dla nas "brzym". Z bliżej nieznanych powodów obumarł parę lat temu.



Tak wygląda jego podstawa.



Oto ostatni rzut oka na miejsce po Alei.



Z tego miejsca szeroki trakt prowadzi do zachodniej krawędzi lasu. Tutaj na pniaku po dębie szypułkowym - Quercus robur wyrósł okazały gmatwek dębowy - Daedalea quercina.







Obok, na powalonej brzozie wyrosła maślanka wiązkowa - Hypholoma fasciculare



Na tym samym pniu znalazło się miejsce dla porka brzozowego - Piptoporus betulinus.



W północno-zachodniej części lasu dominowały od zawsze dęby, a miejscach otwartych pojawiały się łany "włosiony" czyli turzycy drżączkowatej - Carex brizoides.



Od pewnego czasu coraz częściej pojawiają się tutaj siewki dębu czerwonego - Quercus rubra.



Pomiędzy nimi znajdujemy inne paprocie. Jedną z nich jest nerecznica krótkoostna - Dryopteris carthusiana.





A oto bardzo obfite stanowisko siewek dębu czerwonego - Quercus rubra. To bardzo sugestywna odpowiedź tego gatunku na pomysł, aby zdecydowanie usuwać go z lasów.



Jest to potomstwo tych okazałych drzew tworzących charakterystyczne V.



Tak wyglądają ich korony. Na jednym z ich pojawiła się ciekawa huba. W czasach mojego dzieciństwa były to jedyne egzemplarze tego gatunku w tym lesie. Nawet moja pani od biologii nie była w stanie powiedzieć mi, jak one się nazywają.





Pamiątką po dominujących niegdyś świerkach są pniaki z korzeniowcem wieloletnim - Heterobasidion annosum.



A oto pewien "złamas".



Bliżej północnej krawędzi lasu pojawiają się takie oto instalacje.





Żółtą część spaceru kończymy przy północno-wschodniej krawędzi. Ta brzoza zrośnięta z dębem były ulubionymi drzewami, na które się wspinałem.



Niebieski szlak zaczynamy od mocnego uderzenia.



Zaraz potem obejrzymy okazały dąb w bliskim sąsiedztwie z sosną.



A oto kolejna instalacja w stylu nasi tu byli.



A poza tym las jest stosunkowo rzadki i przypomina park. W czasach mojego dzieciństwa było inaczej. W gęstych chaszczach zbieraliśmy maliny i jeżyny.





Miejsca byłych rowów odwadniających zajmują płaty turzycy drżączkowatej - Carex brizoides.





Z jeżyn, których nie używaliśmy z racji bardzo małych owoców wciąż występuje tutaj Rubus pedemontanus.



A z paproci to tutaj najwyższe łany tworzyła orlica pospolita - Pteridium aquilinum.



A poza tym las zamienił się w prawie park. Gdyby nie te nieszczęsne formy ostrej akcji protestacyjnej przeciwko wysokim kosztom legalnego pozbywania się odpadów było by całkiem sympatycznie.



I tak na zakończenie. Las jak las. Godny cel sentymentalnej wycieczki w przeszłość. Jak zaznaczyłem na początku z grzybów najwięcej zbieraliśmy olszówek. Były też podgrzybki brunatne, czyli "prawe matki" oraz inne podgrzybki zwane przez nas "zajączokami". Ale najbardziej pożądanym celem grzybobrania był "szwam", dawniej szmaciak gałęzisty, dzisiaj zwany siedzuniem. W tym roku w tym lesie wyrosło ich sześć, i wszystkie zostały skonsumowane przez okoliczną ludność. A za rok znowu będą i tak co najmniej od pół wieku.
i

#128
od czerwca 2009

2009.10.03 Las w Rzuchowie #2

2010.03.07 12:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin & Sylvia (dv6000)
Pozwolę się podłączyć jeszcze do tematu. To moja mapka gdzie uczęszczam na grzyby u siebie. Tak zwany las Lubomski który z pewnością Piotrek znasz najwięcej tam podróżuje właśnie po tym lesie, oraz w małym lasku za domem. (oznaczone na niebiesko) mieszkam tam gdzie widać czerwony kwadracik na mapie. Właśnie niedaleko tych fotek które tu robiłeś widać na mapie ul. Generała Stefana Grota-Roweckiego do której mam dosłownie 5 kroków :) ciągnie się ona aż do Rzuchowa tylko że po kilkuset metrach kończy się droga asfaltowa i zaczyna się kamienna. Las który tam jest mówią na niego Agnezlik (niem.) od szybu kopalnianego który się tam znajduje Agnieszka. Jest też takie miejsce w lubomskim lesie zwane Grodzisko było zamieszkane przez plemię Gołęszczyców w okresie od VIII do IX wieku. Do dziś można tam znaleźć kawałki glinianych naczyń oczywiście kopiąc w ziemi :) posiadam kilka własnych takich znalezisk. (więcej tutaj - http://pl.wikipedia.org/wiki/Lubomia)

#3115
od września 2006

2009.10.03 Las w Rzuchowie #3

2010.03.07 12:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wszystkie te miejsca są mi dobrze znane. ale obecnie bardzo rzadko odwiedzam strony rodzinne, aby móc je dokumentować tak, jak ziemię chrzanowską i tereny ościenne. Lubomski Las to dla nas też Grabowski Las a na "Agnesgliku" mam wyróżnionych dwie albo trzy powierzchnie badawcze. Po 1982 roku w Chrońmy Przyrodę Ojczystą publikowałem dane o występujących tamże i w pobliskim Czarnym Lesie kwitnących bluszczach. Agnes, bo tak to się u nas godało jest w prawym dolnym rogu pierwszej mapki a Czorny Las tutaj nazywa się Las Dąbrowa.
i

#129
od czerwca 2009

2009.10.03 Las w Rzuchowie #4

2010.03.07 12:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin & Sylvia (dv6000)
Mam kilka pytań, pozwolisz że ci je zadam :

Jakie badanie przeprowadzasz ?
Może mogę jakoś pomóc co do twoich badań ? (w sumie tu mieszkam)
Gdzie dokładnie mieszkałeś w Krzyżkowicach ?

#3117
od września 2006

2009.10.03 Las w Rzuchowie #5

2010.03.07 17:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W moim zielniku lubię posiadać grzyby zbierane tylko przez siebie. Głównie są to pasożyty roślin naczyniowych, czyli plamki, kropki murawki na liściach. A dom rodzinny jest po wschodniej stronie lasu, gdzie dziś są Rydułtowy i gdzie do drogi Rybnik - Racibórz dobija droga spod szkoły w Krzyzkowicach. Dziś mieszkają tam moi bracia i ciotka. Jak będę się wybierał do rodziny to dam znać.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji