Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010.01.02 Trzebińsko-chrzanowski las w trójkącie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3000
od września 2006

2010.01.18 10:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuuję opis wędrówki, którą obyłem w pierwszą sobotę tego roku. Powracając do Chrzanowa postanowiłem pokręcić się trochę w lesie pokrywającym obszar w widłach dróg Chrzanów - Zator, Chrzanów - Bolęcin. Oczywiście podobną figurę opisywałem na przykładzie Trójkąta Trzech Cesarzy trudno nazwać trójkątem, ale w tym wypadku trzecim bokiem jest leśna droga przecinająca ten teren na wskroś od strony wschodniej. Tedy mamy tutaj bardzo pogięty trójkąt. Uwaga, jest to również jedna z wielu moich powierzchni badawczych. Tak to wygląda na mapie firmy Compass. Wędrowałem w osi fioletowej kreski.Tak wygląda droga stanowiąca wspomniany trzeci bok.W tej partii lasu dominują sosny, ale sporą domieszkę stanowią różnie drzewa liściaste.A oto rozwidlenie dróg. W tym momencie skręciłem zdecydowanie na zachód.

Drzewo, którego brązowe liście widać było na poprzednich zdjęciach to dąb bezszypułkowy.

W cieniu wysokich sosen nie brak świerków.

Na końcach ich gałązek interesująco wyglądaly kryształy lodu.Spod śniegu pod świerkiem wystawały zielone liście kosmatki owłosionej - Luzula pilosa.

Tego dnia ciekawy plastyczny efekt dawały obumarłe orlice.Pewnym zaskoczeniem były dla mnie liczne kilkuletnie siewki świerków. Ostatnio bowiem doszły mnie słuchy, że drzewo to w Polsce Środkowej zaczęło wymierać, co oczywiście powiązano z globalnym ociepleniem.

W istocie tutejsze świerki zachowują się dziwnie, nader niechętnie rozstając się z dolnymi gałęziami. Szwankuje samoczyszczenie się strzały, jak powiadają producenci drewna.

A teraz to co bardzo cieszy nas w lasach. Klasyczny przykład wymiany pokoleniowej. Martwy świerk i świerkowa latorośl.

Na kolejnych przykładach widać, że nie tylko jabłko niedaleko pada od jabłoni. Świerki od świerków też, szczególnie gdy rosną w zwarciu.Jak wynika z pobieżnych obserwacji, nie wszystkim z tego tłumu uda się osiągnąć słuszny wzrost.W miejscach, gdzie prowadzono wycinkę sadzi się raczej drzewa liściaste.Chociaż z drugiej strony, może to być potomstwo jego okazałego w złożonego z trzech pni buka zwyczajnego.Wiele sosen ma za sobą ciężkie dzieciństwo. Padając ofiarą larw zwójek przeżywają, ale ich pnie bywają później nieźle pokręcone. Ta sosna była jednak wyjątkowo mocno pokręcona.

A teraz pora na biogrupę brzozową.Zaskakującym dla mnie odkryciem były warpie, czyli pozostałości po szybikowo-kieszeniowej metodzie poszukiwania a następnie wydobywania kruszców. Na tym obiekcie również wyrósł okazały buk.A oto drugi taki obiekt oddalone od pierwszego o kilkadziesiąt metrów. Ponieważ znalazłem tutaj tylko dwie dziurki sadzę, że poszukiwania kruszców dały negatywny wynik.A teraz czas na ślad po październikowym ataku zimy. Pod ciężarem mokrego śniegu połamał się nawet okazały dąb szypułkowy.O tym, że w dniu mojej wędrówki było dość ciepło świadczyła woda płynąca w rowie przydrożnym. Z wody wystają między innymi liście jaskra rozłogowego.A na zakończenie proponuję rzut oka na prawdziwy pępek powiatu chrzanowskiego. Znawcy lokalnej kartografii wytyczyli go na wierzchołku tego lasu, ale trudno było tutaj stawiać pamiątkowy obelisk i organizować miejsce spotkań nie tylko towarzyskich.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji