Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-01-16 Chrzanów - Spacerkiem przez Kościelec
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3015
od września 2006

2010.01.27 16:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W trzecią sobotę stycznia odbyła się druga z tegorocznych sobotnich wypraw. Tym razem liczba uczestników wzrosła o 100%. Znaczy się, było nas dwóch. Ponieważ od kilku dni mrozik trzymał, postanowiłem, że zajrzymy do tak zwanych jaskiń, mając nadzieję na zobaczenie lodowych stalagmitów. W pierwszym etapie przeszliśmy przed wschodnia dzielnicę Chrzanowa, czyli Kościelec. Na załączonej mapce pochodzącej z zasobów firmy Compass odcinek objęty tym fotoreportażem oznaczyłem kolorem zielonym.

Tuż przed przekroczeniem rzeki Chechło przy ulicy 29 Listopada znajduje się zruinowany dom. Są oznaki wskazujące na to, że ktoś go odbuduje. Fundamenty są dobre. Na razie wygląda to tak.

Dom znajdował się kiedyś niemalże nad samym brzegiem rzeki Chechło. Teraz płynie ona tutaj prostym korytem, ale kiedyś rzeka wykonywała tutaj najdziksze swawole. Kępa drzew pośrodku to jedno z byłych prawobrzeżnych starorzeczy.Na starych drzewach przy ulicy rozwijają się nieliczne porosty. Dobrze, że chociaż są takie.

Rzeka płynie tutaj uregulowanym korytem. Tego dnia było widać dno. Przekraczając most przechodzimy z Wyżyny Ślaskiej na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską.Za rzeką w chaszczach po lewej stronie ulicy 29 Listopada widać ślady lewobrzeżnych starorzeczy. Dowodzi to, że Chechło było kiedyś nieźle pokręcone.W dalszym etapie zbliżamy się do parku w Kościelcu. W jego dolnej części znajduje się zbiorowy pochówek żołnierzy Armii Czerwonej, poległych podczas wyzwalania ziemi chrzanowskiej. Stan obiektu świadczy o kulturze miejscowej młodzieży, która bardzo odczuwa brak płaszczyzn do wyrażania swoich uczuć.

Na szczycie, tam gdzie zaznacza się niewielki pagórek stał pałac. Są czynione starania o budowę w tym miejscu makiety w skali 1:1.Niedaleko znajduje się zabytkowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela.W okolicy zachowało się jeszcze kilka starych domów.Tę kapliczkę przy ulicy Głównej odnowiono staraniem Muzeum w Chrzanowie.

Idąc dalej naszą uwagę przyciągnął rozłożysty, obficie owocujący klon jesionolistny.Niektóre drzewa, tak jak ten okazały jałowiec pod ciężarem śniegu tylko lekko się ugięły.A oto widok spoza zabudowy Kościelca. Tam w dole biegnie ulica Szpitalna.W innym ogrodzie przy ulicy Głównej moją uwagę przykuła szadź osadzająca się na szpilkach sosen.

Malowniczo były ośnieżone świerki kłujące.

Po przejściu tej okolicy definitywnie opuściliśmy zabudowany fragment ulicy Głównej.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji