Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-01-08 Jaworzno - w cieniu wielkiej elektrowni
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3035
od września 2006

2010.02.07 14:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia powstawał jeden z filmów dla telewizji CTv Jaworzno, sponsorowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. Tym razem postanowiłem zająć się problemem globalnego ocieplenia. Stawy w pobliżu, a dokładnie na południe od największego w moim regionie producenta dwutlenku węgla były najlepszym miejscem dla tego celu.
Tak wygląda pracujący na jego rzecz jeden z najwyższych kominów w Europie.Stawy pokrywał lód, wokół były mnóstwo suchego zielska. Zieleń zapewniały tylko sosny.To dobre miejsce dla uprawiania botaniki, a właściwie prawie paleobotaniki. Na początek coś prostego. Oto ośnieżony wrotycz - Tanacetum vulgare.Olsze czarne jeszcze nie rozluźniły kotków.A teraz coś trudniejszego - chaber nadreński. Oczywiście jestem taki mądry, bo byłem tutaj latem 2008 roku.

Co do nawłoci, nie będę się wypowiadał.Za to ostrożeń lancetowaty nie jest problematycznym gatunkiem.To samo można powiedzieć o marchwi.Jest i rdestowiec japoński.Trywialny jest również wiesiołek. Podobno w tym stadium można gatunki odróżniać po budowie nasion.W jednym miejscu woda nie była zamarznięta.W tej okolicy pośród suchych badyli wypatrzyłem delikatne pędy żabieńca babki wodnej.

A teraz kolejny rzut oka na cała okolicę.

Jaskrawy akcent w tym ponurym pejzażu stanowiła taka tabliczka.A pod nogami zauważyłem jeszcze wiechlinę spłaszczoną.

A wracając do filmu to podałem dwa możliwe wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Po pierwsze, że jest to dowód na to, że zwolennicy efektu cieplarnianego mogą uznać, że ich działania przyniosły wymierny sukces. Ja jednak zadeklarowałem, że jestem zwolennikiem teorii globalnego ocieplenia, którego nie należy utożsamiać z efektem cieplarnianym. Liczy się bowiem ogólna tendencja, a nie roczne fluktuacje, które są w tej skali tym samym, czym dobowe lub godzinne wahania wskaźników giełdowych.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji