bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2009-10-22 Chrzanów, za kierkowem
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «

#3056
od września 2006

2009-10-22 Chrzanów, za kierkowem #1

2010.02.17 19:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W Chrzanowie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich. Został on oczyszczony, odnowiony w 2007r. i w końcu oddany pod opiekę Muzeum w Chrzanowie. Za nim to się stało wielokrotnie bywałem na nim trenując bieg przez płotki, a właściwie skok przez kamienne mury. Tym nie mniej teraz chciałbym przedstawić fotoreportaż z terenu znajdującego się pomiędzy tą nekropolią a rzeką Chechło. Oto mapa firmy Compass.



Miejsce akcji zaznaczyłem zieloną linią. Ponadto wyodrębniłem w uproszczeniu obszar zajęty przez cmentarz z okresu I wojny światowej założony na byłym cmentarzu cholerycznym. Całość niestety nie przedstawia się ciekawie. Na początek chaszcze z dominującą nawłocią - Solidago canadensis.



A oto zarośla z dereniem świdwą - Cornus sanguinea tuż pod murem kierkowa.



Pod nogami była jasnota biała - Lamium album.



Kwitnącą jeszcze nawłoć oznaczyłem jako Solidago canadensis.





Teren w tym miejscu kończy się stromą piaszczystą skarpa. Za nią, na drugim brzegu Chechła znajduje się Cabańska Fala czyli kryty basen. Geograficznie rzecz biorąc spoglądamy z Pagórów Jaworznickich na Grzbiet Tenczyński.





A oto przerywnik - zabarwione liście derenia świdwy - Cornus sanguinea.



I kolejny widok w stronę drugiego brzegu zza klonu jesionolistnego - Acer negundo.



Przy południowej krawędzi skarpy znajduje się niewielki zagajnik. Oto ciekawie ozdobiona robinia akacjowa - robinia pseudoacacia.



Tuż pod nią rośnie trzmielina zwyczajna - Euonymus europaea.



Powoli zbliżamy się do cmentarza wojennego. Widok zasłaniają robinie akacjowe - robinia pseudoacacia.



A oto nekropolia w stanie aktualnym. Udało się uczytelnić trzy rzędy mogił zbiorowych.









Pasjonaci lokalnej historii są w stanie z dokładnością do pół metra wyznaczyć miejsce spoczynku każdego z pochowanych tutaj żołnierzy. Za wyjątkiem czterech wszyscy są znani z imienia, nazwiska, jednostki wojskowej oraz kraju pochodzenia. Danych osobowych tych czterech to jeszcze Austriacy nie znali. Taką nekropolię ozdabiał okolicznościowy krzyż. Ten znajduje się obecnie w nieciekawym stanie. Większość jego elementów przechowujemy w Muzeum.





To co można tam zobaczyć ponadto woła o pomstę. Szczególnie razi to w sytuacji, gdy domagamy się poszanowania rozsianych po świecie miejsc spoczynku naszych żołnierzy.



Powiem jeszcze, że dla okolicznej ludności jest to idealne miejsce spacerowe i biegalnia dla psów, które zostawiają tutaj resztki nie strawionego przez siebie pokarmu.
Dość dywagacji, wracam do przyrody. Oto biedrzeniec mniejszy - Pimpinella saxifraga.





A teraz kwitnący oraz owocujący zawciąg - Armeria maritima ssp. elongata





Jest tutaj także chory goździk kartuzek - Dianthus carthusianorum. Sprawcą choroby jest Microbotryum dianthorum (Liro) H. Scholz & I. Scholz, 1988, chociaż jeszcze nie tak dawno było to po prostu Ustilago violacea. Cóż z rozwojem nauki w świetle przedstawionych dowodów trzeba się pogodzić.







Była jeszcze driakiew - Scabiosa ochroleuca.



A kiedy opuszczałem ten teren, zatrzymałem się na chwilę przy zaroślach derenia świdwy - Cornus sanguinea. Wtedy z przerażeniem stwierdziłem, że groźna biedronka Harmonia już u nas jest.







Jej ekspansja to kolejny dowód na to, że majstrować przy naturze trzeba ostrożnie. Przecież był to tylko bezpieczny środek biologicznej walki z mszycami, alternatywa dla groźnej chemii.

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 18.lutego.2010)

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 18.lutego.2010)

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 18.lutego.2010)
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji