Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-02-23 Siedemnaście mgnień wiosny w Chrzanowie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3068
od września 2006

2010.02.23 10:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Do kalendarzowej wiosny został nam niecały miesiąc. Tym nie mniej tu i ówdzie a głównie ówdzie możemy śledzić pierwsze jej pojawienia. Jednym z dość pewnych znaków jest początek kwitnienia oczaru chińskiego w ogrodzie Domu Urbańczyka, oddziału wystaw czasowych Muzeum w Chrzanowie. Na razie ten posadzony w 1985r i od tego czasu uważnie obserwowany krzew rozchylił większość pączków w których widać zwinięte płatki korony.

Od wielu lat kwitnienie tego krzewu zapowiadało nadchodzącą wiosnę. A kwiaty rozwijał na długo przed leszczyną - formalnym zwiastunem przedwiośnia. Ostatnimi laty był nieco skołowany, ale tak czy owak zapowiadał koniec przysłowiowego lutego na rzecz przysłowiowego marca. Oceniając jego obecny stan sadzę, że wszystko mieści się w normie i granicach błędu statystycznego. Wszak marzec tuż tuż.
Wielkie poruszenie panuje także wśród gawronów, które przyleciały w końcu stycznia. Prowadzona przez nie głośna wymiana zdań nieco denerwuje, ale jeśli trash punck uznamy za muzykę to te dźwięki również są ptasimi trelami.
Oto pierwsza ze scen z walki o gniazdo.Oto druga scena walki o gniazdo założone w koronie rozłożystego jesionu. Jest tutaj wyjątkowo dużo pretendentów.I trzecia scena, sytuacja analogiczna, ale jesion inny. Pretendentów jeszcze więcej.A oto szczęśliwa para, która jak się wydaje pokonała wszystkich konkurentów. W każdym bądź razie nikt się jej nie czepiał.A poza tym wszędzie w parku leży dość gruba warstwa śniegu.Prawdę powiedziawszy nie wszędzie jest biało, skoro wyraźnie widać, którędy poprowadzono ciepłociągi.

W tym wątku zamieściłem tylko siedemnaście zdjęć, stąd ten nieco przewrotny tytuł.

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 23.lutego.2010)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji