Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-01-12 Chrzanów, pierwszy atak zimy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3093
od września 2006

2010.03.02 13:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zima, jaka była każdy popamięta na długo. Zanim jednak nam dopiekła, a właściwie domroziła, pierwsze jej ataki wyglądały całkiem sympatycznie. Tak to było na początku drugiej dekady stycznia.
Oto już nie taka kulista robinia akacjowa opodal mojego miejsca pracy.Pogięło nawet delikatną zazwyczaj śnieguliczkę.Na jej owocach zamarzły krople wody.Kompletnie powaliło krzewiaste cisy, ale one to przeżywają co roku i się nie łamią.Tym nie mniej zawiązane w ubiegłym roku kwiaty męskie czakają na swój czas.A oto kolejna delikatna istota. Również śnieguliczka.Niesamowicie w tej scenerii wyglądają drzewa, które z jakiś powodów zapominają zrzucać liście na zimę. Tak wygladał jeden z grabów.I kolejna porcja krzewów liściastych. Te to prawdopodobnie krzewuszki lub żylistki.A oto samotny, młody, a właściwie w średnim wieku, świerk kłujący.W sąsiedztwie kolejnego przywalonego śniegiem cisa szukał schronienia kos. Biedaczyna. Tym nie mniej mógł liczyc przynajmniej na zaciszny kącik, bo w tych okolicznosciach powstają naturalne szałasy.Kolejnego cisa pogięło na maksa, ale i jemu przytrafia się to co roku.Bliżej muzeum, na skwerku rosną dwie stosunkowo młode jedlice.

Drzewa już mają szyszki, ale te które teraz pokazuję sfotografowałem z drzew otaczających plac zabaw od strony ulicy Oświęcimskiej. W Chrzanowie posadzono sporo egzemplarzy tego gatunku, ale daleko mu jeszcze do miasteczka Twin Peaks.

A na zakończenie kolejny obrazek z cyklu "Kilkaset widoków Lamusa", czyli głównego gmachu Muzeum w Chrzanowie.

i

#5711
od stycznia 2007

Pamiątkowe fotki z zimy hołubić trzeba, bo nie wiadomo, kiedy znów taka piękna zima nastanie :-)

A kosy w parku dokarmiane były, a ?

#1239
od stycznia 2007

A bo i po co? - przecież mają tyle owoców rokitnika zwyczajnego ( wyżej na zdjęciu).

#3099
od września 2006

2010.03.03 19:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Akurat w tym wątku nie ma zdjęcia rokitnika. Ale fakt, jedzenia w parku nie brakuje. Ponadto niemalże w każdym domu obok są karmniki.

#1243
od stycznia 2007

Do złudzenia podobna do rokitnika zwyczajnego, który rośnie koło mojej ścieżki prowadzącej do pracy - dziś ma tylko dojrzałe owoce.
Ja teraz nie dokarmiam ptaków, ponieważ sąsiedzi z bloku tego nie lubią - łupiny z owocków słonecznika im się nie podobały.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji