Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-02-28 Kolejny raz na Krupce, część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3124
od września 2006

2010.03.08 22:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuuję opowieść o opuszczonej osadzie. Oto jej południowa część.
Oto ruiny drugiego z domów położonych po prawej stronie drogi.Ten budynek jest w znacznym stopniu pochłonięty przez naturę.

Na fragmencie muru wystąpił jaskrawo żółty porost. Moim zdaniem to jaskrawiec cytrynowy.A teraz oglądamy fragmenty ściany najsłynniejszych ruin w tej okolicy. Jedyny dom po lewej stronie drogi zbudowany przede wszystkim z dolomitu diploporowego.Najciekawszym materiałem budowlanym jest tutaj kamień ćwierć szlachetny, jakim jest pseudomorfoza chalcedonowa po onkolitowej odmianie dolomitu diploporowego.
W pokazanym odłamku w dolnej prawej części jest jeszcze pierwotny dolomit.A oto zbliżenie kolistej struktury, być może fragmentu chalcedonowej skorupy. W górze znajdują się ciekawe mchy, być może Schistidium apocarpum.W pobliżu domu, jak to w gospodarstwie była studnia. Tej niedzieli była w niej woda.Na jej ścianie rośnie paproć. Nerecznica jakowaś - tak sądzę.Dzień zasadniczo był pochmurny. Na krótko jednak wyjrzało słońce oświetlając wspomniane w poprzednim odcinku prawie pomnikowe dęby.A oto ich potomstwo z bliska.Kolejną wizytę w tej okolicy planuję po ruszeniu wegetacji. Wówczas więcej czasu poświęcę grzybom.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji