Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-03-10 Szukanie wiosny w Jaworznie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3132
od września 2006

2010.03.14 21:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W środę 10 marca odwiedziłem Jaworzno w celu odnalezienia śladów zbliżającej się wiosny. Spacerek był krótki, bo bardzo mi się spieszyło. Fotoreportaż obejmuje odcinek ulicy Pocztowej w rejonie byłego kina Sasanka oraz zaplecze biblioteki
Śniegu na on czas nie było. Na tym zdjęciu dominuje kosodrzewina.Tuż pod nią z ziemi zaczęły wychodzić krokusy.A pod kosodrzewiną pożywiał się samiec kosa.

Idąc dalej ze zdumieniem stwierdziłem, że rosnąca przed byłym kinem Sasanka brzoza brodawkowata została uznana za pomnik przyrody.Jej charakterystyczną cechą są niewielkie czeczoty na pniu.Pomnikiem jest brzoza z prawej strony.Obok niej piękny, czarny kontrast tworzy kasztanowiec.Obok kina posadzono kiedyś cisy.Na skwerze opodal policji, tutaj już znajdujemy się w pobliżu górnej żółtej kropki, leszczyna rozwinęła kotki, tak jak to powinna robić zwiastując przedwiośnie. Warto wiedzieć, że miastowe są w tej kwestii bardziej wyrywne niż dzikusy.Pomiędzy policją a biblioteką znajduje się szpaler iglaków. Tutaj pomiędzy dwoma świerkami kłującymi mamy trzy świerki serbskie.Oto zbliżenie jego gałązki.Poprzez te białe paski można by ten gatunek pomylić z jodłą.

Na zapleczu biblioteki ustawiono głaz upamiętniający zagładę jaworznickich żydów. Tablicę przymocowano do kawałka serpentynitu z nefrytem wydobywanego w okolicy Jordanów - Nasławice na Dolnym Śląsku. Moim zdaniem miejscowy dolomit byłby bardziej na miejscu.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji