Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-03-20 Sosnowiec po raz pierwszy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3150
od września 2006

2010.03.31 22:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zastanawiając się w gronie uczestników naszych wycieczek nad programem na najbliższe miesiące zaczęliśmy się zastanawiać, gdzie nas jeszcze nie było. Otóż okazało się, że pomimo pewnej bliskości i łatwej komunikacji nie byliśmy jeszcze w Sosnowcu. Dlatego w trzecią sobotę marca zajrzeliśmy do tego miasta.
Z Chrzanowa przez Jaworzno na punkt startu, czyli dworzec autobusowy za Urzędem Miejskim dojechaliśmy autobusem linii S. Pierwsze kroki po skonstatowaniu, że jest nas bardzo mało skierowaliśmy w stronę zespołu katedralnego. Wieżę katedry widać zza cisu na pierwszym planie.Po drodze mijamy blokowiska z różnych lat.

Bazylika katedralna jest teraz w remoncie.Więcej można o niej przeczytać tutaj - http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_katedralna_Wniebowzi%C4%99cia_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny_w_Sosnowcu

My mogliśmy tylko zajrzeć do środka. Tutaj największą atrakcją są malowidła wykonane przez Włodzimierza Przerwę Tetmajera oraz Henryka Uziembłę, urodzonego niedaleko Chrzanowa, bo w Trzebini Krzu. Jako próbkę ich talentu pokazuję tylko przedstawienie Boga Ojca oraz swoistą metkę. Taka deklaracja w Zaborze Rosyjskim - no, no...

Na zewnątrz pod murami świątyni ciekawie wyglądają te jałowce wirginijskie.

W otoczeniu i na murach świątyni znajduje się kilka pomników i tablic. Moją uwagę przykuł ten obiekt. Otóż podczas powstania styczniowego tutejszy oddział zdobył "pociąg z forsą" i nieźle postraszył Rosjan.Pewnym dysonansem jest wygląd drzew w otoczeniu świątyni. Jak się dowiedziałem wkrótce zostaną one wycięte, ale potem posadzą nowe.Pod ścianą jednego z budynków leżała kupka przybłędów. Jednym z nich był porfir z wysp Alandzkich.

Na przeciwko kościoła znajdowała się dzielnica żydowska. My przeszliśmy ją przez targowisko. Tutaj znajdowała się synagoga, zniszczona w czasie wojny. Prawdopodobnie brama to jej zachowane fragmenty.Niedaleko od tego miejsca znajduje się dom w którym urodził się Władysław Szpilman - Pianista.W tej okolicy znajdują się domy o ciekawej architekturze bezwzględnie w niektórych fragmentach niszczone.Na to wszystko symbolicznie spogląda Jan Kiepura.W dalszym ciągu naszej wycieczki bardzo szybko przeszliśmy pod dworcem kolejowym.Naszym celem była cerkiew w stylu bizantyjskim. Świątynia jest czynna. Tutaj można się o niej dowiedzieć więcej - http://www.sosnowiec.cerkiew.pl/ Ponieważ w jej otoczeniu trwały prace porządkowe mogliśmy wejść na dziedziniec.A teraz piękne okoliczności przyrody. Na początek świeżo przebudzone kowale bezskrzydłe.Od strony linii kolejowej pewną gęstwinę tworzy różanecznik fioletowy.Z naszego punktu widzenia swoistą osobliwością są wysokie na nieco ponad 2m ostrokrzewy.

Po drugiej stronie linii kolejowej znajduje się kościółek kolejarzy. Po lewej stronie zdjęcia znajduje się prawdopodobnie najstarsza w Polsce Grota Lurdzka.Na zewnątrz kościoła znajdują się stacje męki Pańskiej malowane farbami olejnymi na blasze miedzianej. Znajdują się one za szkłem. Tym sposobem powstała ta ciekawa impresja.Więcej na temat tej niewielkiej świątyni można poczytać tutaj - http://poznaj.sosnowiec.pl/content/view/26/9/ Oto kilka jej zbliżeń.

W okresie międzywojennym miasto miało zostać zmodernizowane. Niewiele zostało śladów z tego okresu. Oto promenada centralna.

#194
od sierpnia 2009

2010.04.02 15:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Sylvia Kudrycka (luna)
Przejrzałam całą wyprawę i muszę zaznaczyć, że twoje wędrówki ewoluują i stają się coraz lepsze, no i widać coraz większą różnorodność w obiektach sakralnych - tak trzymać!
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji