Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-03-26 Wieliczka odgórnie - część druga
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3166
od września 2006

2010.04.05 11:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po uroczystym otwarciu wspomnianej w części pierwszej wystawy postanowiłem odbyć krótki spacer po wyższych partiach miasta. Zasadniczo chciałem dotrzeć do modrzewiowego kościółka p.w. św. Sebastiana, ale tak jakoś rozminąłem się z nim. Widocznie los tak chciał. Taka wizyta poza szlakami także może być pouczająca i i mieszkańcy miejscowości turystycznej powinni mieć świadomość, że ci nie tylko będą ją oglądać oddolnie. Znana fraszka Sztaudyngera - Myjcie się dziewczyny bo nie znacie dnia ani godziny - odnosi się także do tego, co obejrzałem przy okazji. Ci którzy uważnie czytają moje wątki wiedzą co mam na mysli, dlatego przysłowie - przyganiał kocioł garnkowi mnie nie dotyczy.
Popołudniowy spacer zaczynamy na ulicy Zamkowej. Tutaj kwitły klony srebrzyste. W koronie jednego z nich znajdowało się gniazdo sroki. Oczywiście drzewa oznaczyłem między innymi na podstawie leżących pod nimi liści.Z bliska widać, że są to okazy żeńskie.

Zza drzew spoglądamy jeszcze na kościół p.w. św. Klemensa.Wieliczka w dużym uproszczeniu leży w zachodniej części wschodniej Małopolski. Na rynku górnym mamy związek ze wschodnią częścią zachodniej Małopolski. Dokładniej jest to porfirowa kostka z Miękini k. Krzeszowic.A w ogrodzeniu jednego z domów przy ulicy Reymonta zobaczymy porfir z Zalasu.Idąc dalej zacząłem zwracać uwagę na przyrodę. Wzdłuż ulic Reymonta i Kopernika co i rusz widziałem kępy jaskra kosmatego. Ten gatunek dośc często widziałem wzdłuż całej trasy mojego przemarszu.W środkowej części ulicy Kopernika znajdują się takie chaszcze. Za nimi znjaduje się park z kościołem p.w. św. Sebastiana. Informacje o tej niemozliwej do zobaczenia z tego miejsca świątyni znajdują się tutaj - http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Sebastiana_w_Wieliczce

Jeśli spojrzymy za siebie to zobaczymy taki widok.Pomiędzy kominami domu z czerwonym dachem widać wzgórze Kaim, na którym znajduje się obelisk. O tym co tam się wydarzyło można między innymi przeczytać tutaj - http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,368,wzgorze-kaim.htmlA tak wygląda ulica Kopernika niedaleko skrzyżowania z ulicą Rożnowską.Na poboczu ruchliwej ulicy Rożnowskiej fotografowałem kwitnącego ziarnopłona wiosennego. Ten okaz mial bardzo zaokrąglone płatki korony.A oto górny koniec ulicy Czumów. Stąd rozciąga się póki co, dopóty, dopóki jakiś deweloper nie odkryje tego miejsca, badzo szeroka panowama z widokiem na Wieliczkę i Kraków.Nie wolno tylko patrzeć pod nogi, bo wówczas zobaczymy między innymi to.Kwitła tutaj również leszczyna.Za nią znajdowało się to. Pomijając to co pod nogami warto zauważyć na linii horyzontu sylwetkę szpitala dziecięcego w Prokocimiu.Już przy ulicy Szpitalnej zacząłem ponownie zwracać uwagę na to co zielone.
Na początek świerząbek korzenny - Chaerophyllum aromaticum.Dalej mamy ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.W tutejszych ogrodach znajduje się sporo złoci żółtej - Gagea lutea.Przy ulicy Szpitalnej znajduje się ten okazały, dobrze pielęgnowany dąb szypułkowy. Nieco poniżej powstaje osiedle.

Fotoreportaż z Wieliczki kończę w rejonie szybu Górski, kolejnego obiektu znajdującego się poza oficjalną trasą turystyczną.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji