Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-04-12 Leszczynowy chruśniak na Kątach
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3190
od września 2006

2010.04.13 13:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zanim udalo mi się dotrzeć na przylaszczkową ucztę w Jagodowym Dole zatrzymałem się na chwilę na kątach w Chrzanowie. Teren objęty fotoreportażem zaznaczyłem żółtą plamą. Miejsce to znajduje się niemalże na przeciwko Jagodowego Dołu, królestwa przylaszczek, a jest niestety znacznie uboższe florystycznie, chociaż tak tu jak i tam wśród krzewów dominują leszczyny.
Oto mapa firmy Compass.
Dominujące leszczyny tworzą specyficzny krajobraz.

Ponieważ nie ma w tej okolicy innych krzewów i drzew z kotkami będę musiał tutaj w swoim czasie poszukać stosownego gatunku z rodzaju Ciboria. Na razie spośród suchych liści wychynęła dąbrówka rozłogowa.Większość zieleniny to podagrycznik pospolity.Kiedyś w tym miejscu istniał niewielki kamieniołom. Oto ślady po tym przedsięwzięciu gospodarczym.Na jednym z głazów wyrósł bodziszek cuchnący.Było tutaj zaledwie kilka okazów zawilca gajowego.

Ciekawe, dlaczego tak się dzieje, gdyż zapewne przed wybudowaniem autostrady, której budowniczowie przekopali to wzgórze musiała istnieć ciągłość pomiędzy zaroślami. Teraz wśród krzaków skrywają się karmniki dla drobnej zwierzyny.

Oczywiście próbowałem również znaleźć tutaj jakieś grzyby, ale trafiła mi się tylko ta rozszczepka pospolita na leszczynowej gałązce.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji