Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-04-17 Przylaszczkowe obżarstwo, część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3230
od września 2006

2010.04.21 11:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części naszej wycieczki wpadliśmy do pobliskiego Jaworzna. Tutaj, niemalże na sąsiedniej górze o nazwie Korzeniec w sztucznie posadzonej buczynie także znajduje się zatrzęsienie przylaszczek. Obydwa stanowiska dzieli mniej niż 2 kilometry. Oto mapa krakowskiej firmy Compass.Tym razem zrobiliśmy sobie małą pętelkę w partii szczytowej poruszając się początkowo wzdłuż południowej krawędzi wzniesienia. Buczyna to po prostu na pierwszy rzut oka nieciekawa drągowina.

Ponieważ dno lasu jest zaścielone opadłymi liśćmi buków przylaszczek pozornie nie widać, ale uważny obserwator zauważy na tym zdjęciu liczne fioletowe kropki.Aby lepiej im się przyjrzeć należało się zniżyć do ich poziomu.

W przeciwnym razie widać tylko to.Także i tutaj zawilec gajowy jest w zdecydowanej mniejszości.W innej części lasu przekwitające przylaszczki robią zielonkawą mgiełkę świeżych liści.

Tutaj widzimy Marka Mazura jak kontempluje ten widok.Pan Marek prosił mnie również o wskazanie stanowiska kwitnącej pierwiosnki lekarskiej. Okazy tego gatunku trafiliśmy pod tutejszą wieżą przeciwpożarową.
Część z nich jeszcze nie kwitła.

Kwitnący okaz znalazł się wkrótce.

A teraz kolejna przylaszczka. Tutaj wyraźnie dominują świeże liście.Nieopodal znalazł się przekwitający wawrzynek wilcze łyko.Poza przylaszczkami od strony północnej wystąpiło sporo okazów fiołka leśnego - Viola reichenbachiana.

Tym nie mniej przylaszczki rządzą.Na skraju lasu posadzono modrzewia szkockiego. Oto jego przyszła szyszka.Dojrzała szyszka była zbyt ruchliwa.A na bardzo starej szyszce odpoczywała biedronka z gatunku gałecznik czteroplamek.

#104
od czerwca 2009

2010.04.25 10:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Mazur (marek_m)
Piotrze myślę, że wpadliśmy na podobny pomysł w tym samym miejscu.
Stanowiska przylaszczek w okolicy Chrzanowa można uznać za jedne z największych w kraju.I w przypadku tych stanowisk , nazwa Przylaszczka pospolita jest uzasadniona .Tym bardziej, że w okolicy występują różne formy barwne ,tych wspaniałych kwiatów.Myślę , że jak na przylaszczki, to do Chrzanowa.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji