Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-04-25 Rejs po morzu zielonym, część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3258
od września 2006

2010.05.01 08:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/332832.html zamieściłem kilka zdjęć z mojego wypadu z córką Ewą w rejon stawów Groble. Następnego dnia, w niedzielę po powrocie z pracy, czyli kręcenia filmów na Gąsiorowej Górze w Imielinie udaliśmy się ponownie w lasy położone na południowy zachód od Chrzanowa. Tym razem dotarliśmy tam od strony Kroczymiecha. Oto mapa firmy Compass, na którą naniosłem miejsca objęte fotoreportażem.Jedną z charakterystycznych cech tutejszego krajobrazu są liczne wydmy śródlądowe. Jedna z nich została przecięta leśną drogą oznaczoną pierwszą jasnoniebieską plamka.Znajdujące się w tym miejscu zbiorowisko roślinne to prawie typowy bór świeży z sosną, borówkami w runie, niemalże pozbawiony krzewów.Borówka czarna jeszcze nie kwitła, ale miała już ukształtowane pączki kwiatowe.Wśród mszaków dominował rokietnik - Pleurozium schreiberi, od niedawna podlegający ochronie gatunkowej. Biorąc pod uwagę ograniczenia, jakim muszą podołać naukowcy chcący pobrać do badań kilka łodyżek zastanawiam się, jak leśnicy rozwiązują, zgodnie z ustawą problem zrywki drewna w takich lasach. No cóż czasami tytułem komentarza używam słów - Durna lex sed lex.

Wiele borówek czarnych miało już dobrze wykształcone liście.Na północ od wydmy znajduje się jedno z pól deflacyjnych. To królestwo brzozy brodawkowatej. Tutaj mamy też jeden z etapów gospodarki leśnej.Już przyjemniej spoglądać na samą wydmę.Dziki oczywiście nie przejmują się problemem ochrony rokietnika.A oto widok na miejsce w którym droga przecięła wydmę.

Tutaj na piaszczystej skarpie bardzo malowniczo wyglądał zęboróg purpurowy.Drugą część fotoreportażu wykonałem w miejscu zwanym Lipionki. W tej okolicy las ma w dalszym ciągu charakter boru niezbyt świeżego - więcej krzewów. Teren jest równinny.Dominuje tutaj borówka czarna.Ale las wygląda, jak wygląda. Pozornie nic ciekawego.Jest tutaj jednak miejsce na nietypowe gatunki, takie jak ostrożeń błotny.

Jednakże dla osób, którym wydaje się, że nazwa gatunku musi oznaczać miejsce w którym dana roślina może jedynie wyrastać pewne zdziwienie powinna budzić ta rzeżucha łąkowa.Do najbliższej łąki z tego miejsca było co najmniej po 2 km w każdą stronę.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji