Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
utworzenie archiwum działu "Jaka to roślina. Botanika"
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « Archiwum « Archiwum 2010 «
i

#661
od kwietnia 2001

2010.05.14 17:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ADMIN
Jak w temacie.
Cel to:
1. utrzymanie publicznego, tj. bez konieczności zakłdania konta dostępu do działu "jaka to roślina"
2. lepsza obsługa specyfiki tego działu gdzie > 90% wątków ma znaczenie tymczasowe i po kilku dniach z powodzeniem może być archiwizowane lub kasowane

Technicznie zmiana wygląda tak, że dział "Jaka to roślina. Botanika" został przemianowany na "Archiwum działu ..." - dzięki temu linki nie uległy zmianie.
Za wyjątkiem dwóch grup botanicznych które zostały przeniesione do nowego działu, który nazywa się tak jak stary "Jaka to roślina. Botanika". Mają one nowe adresy (liczba oznaczająca nr działu się zmieniła). Trochę skompliowane, ale to zwykła roszada czyli zamiana miejscami.

Proponuję prowadzenie grup tematycznych, zwłaszcza o charakterze blogowym/pamiętnikowym/wspomnieniowym w tych samych miejscach co poprzednio tyle że pod szyldem Archiwum działu (wbrew nazwie można tam pisać i zakładać wątki - poza stroną główną Archiwum). Wyjątek to raczej-mało-obładowane-fotografiami wątki warsztatowe.

Moderatorzy topazz i grzesiek_w mają uprawnienia do obu działów Jaka to roślina - tj. bieżącego i archiwum.
Zajmę się okresowym pakowaniem starszych wątków działu "Jaka to roślina" w miesięczne paczki archiwalne - tak jak jest to robione w "Jaki to grzyb" z tym, że w przeciwieństwie do wątku grzybowego nie będą one archiwizowane w nieskończoność a po kilku miesiącach usuwane, tak że jeśli moderatorzy lub ja uznamy że pojedyncze wątki są warte zachowania, będą one wyjmowane z paczki i przemieszczane w odpowiednie miejsce.

Powiadomienia e-mail o nowych wiadomościach.
Ci co mają ustawione powiadomienia dla działu "Jaka to roślina" - jest to teraz dział "Archiwum" i tylko stamtąd będą szły powiadomienia.
Jeśli ktoś chce otrzymywać powiadomienia z nowego "Jaka to roślina" musi wybrać stosowną opcję w edycji swojego konta - prawy górny róg każdej strony forum.

#257
od maja 2008

2010.05.15 11:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ananiasz Albert (ananiasz)
gratulacje - spieprzyliscie forum fachowo

#2812
od kwietnia 2001

2010.05.15 15:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
a konkretnie? bardziej konstruktywnie masz coś do dodania ?
i

#434
od czerwca 2008

2010.05.15 17:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Szymon R (borsuk)
Trafienie do działu jaka to roślina dla kogoś z zewnątrz do nie lada wyczyn.
Trzeba zauważyć ten miniaturowy link "Archiwum" na stronie głównej
i

#462
od listopada 2008

Nie mogłem zrozumieć o co chodzi, dlatego wylogowałem się, żeby zobaczyć co teraz może użytkownik niezarejestrowany. Może założyć nowy temat jako gość, a nie może oglądać starych tematów, które teraz znalazły się w archiwum, do którego nie ma dostępu. Zawsze myślałem, że powinno być odwrotnie, ale skoro tak musi być by nie było tych reklam? W każdym razie dawniej było o niebo lepiej.
i

#2815
od kwietnia 2001

2010.05.15 21:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
"Trafienie do działu jaka to roślina dla kogoś z zewnątrz do nie lada wyczyn."

Bo ja wiem? na stronie głównej jak byk pisze "Jaka to roślina", dlaczego miałby chcący oznaczać rośliny do zielnika (a to 95% producentów wątków w takim dziale) klikać na Archiwum? W dodatku przeważnie to jednorazowi użytkownicy forum. Uzyska co chciał i potem trzeba po nim pozamiatać wątki-jednorazowe-jednodniówki. Dzięki temu podziałowi na dział publiczny (jaka to roślina) i bardziej elitarny (Archiwum), zamiatanie będzie technicznie prostsze.

Rozumiem, że pewną dezorientację wprowadza obecy wygląd - niemal pusta strona działu "Jaka to roślina" - ale spoko, minie tydzień i będzie wyglądała jak poprzednio z masą wątków o bluszczyku kurdybanku, itp.

Poważniejsze dyskusje i wątki-seriale można prowadzić w dziale Archiwum - dziękuję za zwrócenie uwagi na trudność z małymi fontami. Dodałem w nagłówku działu "Jaka to roślina" nowy link, boldem, do działu Archiwum. Zmiana małej czcionki na stronie głównej to bardziej złożona operacja (jak widać ruszyłem teraz znacznie układ typograficzny stron forum) i jak znajdę i na to czas, to też coś z tym zrobię.
i

#2816
od kwietnia 2001

2010.05.15 21:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
dziękuję za przetestowanie zakładania wątków przez niezarejestrowanych - to miało być tak, że każdy może tu trafić i czytać (tj. niezarejestrowany) ale dla założenia własnego wątku potrzebne jest konto (żeby nie było zbyt łatwo idącym na max. łatwiznę przy robieniu zielników) - stosownie poprawiłem uprawnienia
i

#850
od kwietnia 2007

2010.05.16 19:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Robert Puchalski (robert)
Coraz lepiej :)
W pierwszej wersji doznałem "negatywnego szoku" ,ale teraz po różnych modernizacjach jest do zaakceptowania. Może jeszcze data z godziną i nr postu z lewej strony nad awatorkiem ?
i

#851
od kwietnia 2007

2010.05.16 19:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Robert Puchalski (robert)
Na stronie głównej bio-forum nie będzie widać ostatniej wypowiedzi z "wątki botaniczne i archiwum działu"?
Widnieje ostatnia wypowiedź z "jaka to roślina"
i

#2817
od kwietnia 2001

2010.05.16 20:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
chcę uzyskać skanalizowanie ruchu "jaka to roślina" w przeznaczonym do tego dziale
pozmieniałem trochę tytuły działów i "Botanika" jest teraz także na stronie głównej forum - tak, że będzie i data i autor ostatniego postu
jak to się sprawdzi - praktyka pokaże

co do układu tekstów każej z osobna wypowiedzi
chcę tu połączyć dwa elementy - 1) zwarty wygląd całości wątku, 2) czytelność pojedynczej wypowiedzi

pytanie - czy data i godzina każdej z wypowiedzi jest na tyle istotna dla czytającego aby dawać ją w najbardziej rzucającym się w oczy miejscu tj. w lewym górnym rogu wypowiedzi? będzie wtedy najsilniej aborbować uwagę

z tego względu w jednym z wariantów układu jaki ćwiczyłem, dałem (obecnie najwyższy) wiersz "kto zacz pisze" poniżej tekstu wypowiedzi - ale jakoś mi się to źle czytało, bo i tak najpierw patrzyłem na podpis, czyja to wypowiedź, a potem skakałem wzrokiem do tekstu, ale może to tylko ja mam taki nawyk

usunąłem też w tekstu wypowiedzi "tytuły poziomów uczestników forum" "Wielce Czcigodny" itd. - powstawały one przed kilku laty, w sytuacji, gdy na forum była dość mała grupka dobrze znających się osób - wtedy napuszony styl tytułów był powszechnie zrozumiałym żartem, ale w większej grupie to może być różnie odbierane (jako bufonada?) - dla ciekawych te teksty są nadal widoczne na stronie profilu uczestnika forum

chyba warto też usunąć z linii opisu autora tekst login - ... bo i to jest dostępne po kliknięciu na nazwę użytkownika w jego profilu
i

#5870
od stycznia 2007

Bardzo podoba mi się to, co się mieści pod linkiem http://www.atlas-roslin.pl/zielnik-zestawy-gatunkow.htm

Świetny pomysł, Marku! :-)))

#3315
od września 2006

2010.05.18 15:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Mam propozycję, aby Wędrówki z Grzegorzkiem wydzielić jako odrębny kącik z Botaniki - łatwiej będzie go znaleźć.
i

#2827
od kwietnia 2001

2010.05.19 07:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Oprogramowanie bio-forum.pl ma dość skromne możliwości strukturyzacji wątków.
W zasadzie są użyteczne tylko dwa poziomu

- tzw. "topics" co tłumaczę jako dział - to te umieszczone na stronie głównej np. "Botanika" - od strony technicznej każdy z nich ma własny folder o jakimś stałym numerze (w adresie strony to nazwa folderu) i osobny zestaw uprawnień (np. kto moderuje, jakie są wymagania do pisania lub czytania)

- cała reszta czyli "pages" o stałym numerze, który jest nazwą strony w adresie www - funkcjonalnie na stronie mogą być wypowiedzi (messages) lub lista wątków (subtopics)

Nie podoba mi się często spotykany układ forów, ze stroną główną z dziesiątkami drobnych działów, co wymusza przewijanie kilku ekranów i skanowanie masy treści. Tak, że nie chcę mnożyć liczby działów - po ostatniej zmianie co prawda podzieliłem ten dział na dwa ("Jaka to roślina", "Botanika") ale jednocześnie wizualnie usunąłem ze strony głównej dwa działy ("Kaktusy i sukulenty" całowicie, "porady admina" wizualnie zmniejszając do drobnego linku).

Lista wątków na stronie głównej działu "Botanika" nie jest zbyt długa - mieści się na 1-2 ekranach. Pewnym problemem jest to, że niemal każdy jest wyróżniony (bold, duże litery, itd., jak będę miał jakiś pomysł jako to bardziej elegancko i czytalnie zrobić to zmienię)

więc sympatyczny, krajoznawczy kącik "Wędrówki z Grzegorzkiem", łatwo znaleźć na liście wątków działu "Botanika", kto chce i potrzebuje na pewno tam zagląda i znajdzie.

Ponieważ adres strony "Wędrówek" jest stały
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/253535.html
możesz w innych miejscach Internetu (na stronach znajomych, związanych z Twoim regionem) umieścić linki bezpośrednio do Twojego zbioru wątków - to pewniejszy sposób, że na te strony będzie trafiała większa liczba zainteresowanych czytelników.

(wypowiedź edytowana przez marek 19.maja.2010)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « Archiwum « Archiwum 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji