Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-05-10 Jaworzno, dwa tulipany i coś
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3313
od września 2006

2010.05.18 13:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dziesiątego każdego miesiąca bywam w Jaworznie, ponieważ jest to bardzo ważne pracownicze święto, znaczy się wypłata. Przy okazji zazwyczaj robię jakiś fotoreportaż, chociażby po to aby uzyskać materiał do kolejnych artykułów. Tego dnia zdjęcia robiłem w trzech miejscach. Tulipany rosły przy ulicy św. Jana, Zaczęło się od informacji, że w pierwszym punkcie właściciel ogrodu chciałby się pochwalić oryginalnymi tulipanami, o kwiatach prawie dwu krotnie większych od standardowych. Do tej pory nie udało mi się ustalić do jakiej odmiany należy to czerwono-pomarańczowo-żółte dziwo.Druga odmiana to po prostu Black Parrot, czyli Czarna Papuga.Na pobliskim skwerku rósł jeszcze taki sobie zimozielony różanecznik.

W punkcie drugim, czyli parku miejskim zwróciłem uwagę na uschnięty jawor przed byłym kinem Sasanka.

Jak widać wskutek tak zwanych zabiegów pielęgnacyjnych obcięto mu sporo gałęzi. Oczywiście nie jest to "drzewobójstwo" tylko obcięcie ze skutkiem śmiertelnym.W parku posadzono kilka nowych drzewek. Między innymi jest tutaj szczepiony klon jesionolistny, którego podkładka postanowiła powalczyć trochę ze zrazem.

Całkiem dobrze mają się posadzone w ubiegłym roku iglicznie trójcierniowe.

Park przyciąga też zwierzęta. Od niedawna w miastach zagościł gołąb grzywacz, który jak widać wdał się w komitywę ze zwykłymi mieszczuchami.W punkcie trzecim, pomiędzy Urzędem Miejskim a pawilonem handlowym zwróciłem uwagę na okazałe drzewo. W 90% wydaje mi się, że jest to wiąz górski. Niestety drzewo nie owocowało, bo wówczas łatwo byłoby wykluczyć ewentualną pomyłkę z limakiem.

Na korze jego pnia, gdzieś tak na wysokości około 1,5 m od ziemi wyrósł fiołek polny.Czekając na autobus zwróciłem jeszcze uwagę na białokwiatową formę jasnoty purpurowej. Typowa odmiana też była w tym miejscu. Blondyni i albinosi mogą pojawić się w obrębie każdego gatunku.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 19.maja.2010)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji