Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-05-09 Młoszowa, spacer ulicą Spacery
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3316
od września 2006

2010.05.18 16:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy na terenie gminy Trzebinia. Ta ulica to biegnąca na północ od Zespołu Pałacowo-Parkowego w Młoszowej droga prowadząca do Karniowic. Spacer odbyłem w towarzystwie uroczej młoszowianki, która odczuła potrzebę dogłębnego zapoznania się z okolicą w której mieszka. Naszym celem były Parowy Karniowickie. Spójrzmy na mapę krakowskiej firmy Compass. Cel naszej wyprawy znajduje się na wschodnim krańcu przemierzanej ulicy.Drogę tę wytyczyli właściciele tych dóbr Florkiewiczowie. Pierwotnie był to wąski trakt obsadzony drzewami, jako aleja. W drzewostanie dominowały graby. Dziś nowa droga biegnie równolegle do starej, a stara służy okolicznej ludności jako kosz na śmieci. Co jakiś czas jest on opróżniany. Poza zabudową jest ślicznie. Tak to wyglądało tego prawie deszczowego dnia.Oto jeden z bardzo starych grabów.

Innym ciekawym przykładem wiekowych drzew był ten sterany życiem kasztanowiec zwyczajny.

A oto kolejny grab zwyczajny.Tam, gdzie były wysypiska śmieci rozwijają się gatunki inwazyjne, tak jak ten rdestowiec japoński.A oto dalszy odcinek starej części traktu.Tutaj rozwijają się skupiska paproci.

A tak z luki pomiędzy drzewami prezentował się cel naszego spaceru, czyli Parowy Karniowickie.A oto kolejne sterane życiem graby.I jeszcze raz patrzymy na wnętrze alei.Tuż przed parowami w drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata.A na zakończenie tej wędrówki połamane zimowymi śniegami drzewo.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji