Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-05-20 Chrzanów, Stara Woda na Kościelcu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3342
od września 2006

2010.05.24 13:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Rzeka Stara Woda, jak zaznaczyłem w wątku o Źrebcach to bardzo dziwny ciek. Wpada bowiem sobie do lasu, znika pod ziemią by po jakimś czasie znowu wypłynąć. Wzdłuż ulicy Szpitalnej, hałaśliwej i ruchliwej arterii komunikacyjnej sprawia wrażenie rowu melioracyjnego i na co dzień jest ledwo sączącą się strużką. Jednakże ukształtowanie terenu przypomina po prostu dno rynny.
W 2003 roku dowiedziałem się, że istnieje mapa sozologiczno-hydrologiczno-geologiczna Chrzanowa, na której ten teren rozstał określony jako trwale nie nadający się pod budownictwo. W tym artykule prasowym podałem to do publicznej wiadomości - Ale bagno : środowisko / Piotr Grzegorzek // Kronika Chrzanowska nr 131 (lipiec - wrzesień 2003) s. 16 Ilekroć potem przemierzaliśmy te okolice z autorem mapy tylekroć byliśmy uświadamiani, że jest to jeden z kilku obszarów Chrzanowa trwale nie nadających się pod budownictwo. Tym nie mniej już wtedy widać było ślady parcelacji gruntów i pierwsze rozpoczęte budowy.
Oto miejsca objęte tym fotoreportażem naniesione na mapkę krakowskiej firmy Compass.Poruszamy się teraz od Chrzanowa w kierunku południowym. W okolicy pierwszej żółtej plamki kończy się budowa dużego obiektu handlowego.

A tak wygląda dolina samej rzeki z nasypu, na którym zapewne wkrótce coś stanie.W dolinie znajduje się również spory staw, który jakby co może przejąć funkcję zbiornika retencyjnego, chociaż zazwyczaj jest zapełniony po brzegi.

Tak wygląda dalszy odcinek rzeki. w istocie, można ulec złudzeniu, że jest to kanał melioracyjny.A teraz znajdujemy się w okolicy skrzyżowania ulicy Szpitalnej z ulicą Transportowców. Tutaj na wzmiankowanym we wstępie terenie trwa budowa osiedla mieszkaniowego. Według prospektu reklamowego biorąc pod uwagę obecność ruchliwej ulicy oraz bliskość fabryki ciastek jest to cicha i spokojna okolica.Teren ten jest zalewowy okazjonalnie, tak jak rynna podczas gwałtownej ulewy. Rozmawiałem z kierownikiem budowy, jak mniemam i dowiedziałem się, że badania wykazały, że nie jest tutaj tak mokro jak mi się wydaje i że Starostwo Powiatowe w Chrzanowie nie miało nic przeciwko rozpoczęciu tej budowy.
Dlatego teraz wejdziemy sobie do lasu skąd Stara Woda wypływa. Na początek jedna z wielu kałuż w osi białej kropkowanej linii.Granicą lasu i terenu oznakowanego jako młodnik biegnie rów zapełniony wodą.Bardzo malowniczo wygląda on spod nachylających się drzew.W przyległym lesie rozlewiska są dość rozległe. Znaczy się las sprawdził się jako powierzchniowy zbiornik retencyjny.

A oto punkt, który można uważać za drugie źródło rzeki Stara Woda.

W taki sposób rzeka pokonuje drogę dzielącą młodnik od drzewostanu w średnim wieku.

Sam młodnik także był nasiąknięty jak gąbka, ale w obrębie koryta wody było aż nadto.Oczywiście nawet dwa razy większa woda niż obecnie w tym miejscu nie zaszkodzi osiedlu. Raczej trzeba się obawiać skutków katastrofalnej i nagłej ulewy, czyli oberwania chmury. Ale jak to powiada twórca Unii Polityki Realnej, każdy ma prawo budować się gdzie chce, ale potem nie powinien mieć pretensji do nikogo.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji