Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-04-29 Mysłowice - skrajem ulicy Katowickiej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3357
od września 2006

2010.05.27 22:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto fotoreportaż z jednego z moich mysłowickich spacerów. Miasto jest sławne z powodu osławionego prezydenta, ale my zajmiemy się przyrodą i co nieco architekturą. Oto mapa pokazująca trasę mojej wędrówki. Pobocza ulicy Katowickiej wraz z przyległym do niej fragmentem ulicy Armii Krajowej to jedna z moich powierzchni badawczych.
Na początek rzut oka w ulicę Lompy. Po bokach mamy stare familoki a przed nami nowe prawie familoki.W tej okolicy moją uwagę przykuły zdesperowane mniszki.Opodal tych współczesnych familoków zieleniły się już drzewa za wyjątkiem jesionu wyniosłego.Między innymi kwitła czeremcha zwyczajna, która przy okazji była stołówką dla sporej rzeszy mszyc.

Owocowała już topola kanadyjska. Sądzę, że to Populus x canadensis var. RobustaNa klombach kwitł barwinek - Vinca minor.Okolicę tę zdobił też ten ciekawy pstry klon jawor.Oto kolejne chaszcze i wspaniały przykład dawnej architektury.

Ta perełka została niczym ostatni Mohikanim pośród zwyczajnych bloków.W chaszczach właśnie kwitła wierzba biała.Na jej kotkach zaczaił się krzyżak zielony.

To zrozumiałe, skoro pyłku ci tutaj dostatek a jego amatorów również.A teraz spójrzmy na lipę. Widać, że jest chora i prawdopodobnie umierająca.W przybliżeniu po przejściu nieco ponad połowy trasy trafiamy na szpaler topoli prawdopodobnie będących osławionymi kultywarami genewskimi.Jest tutaj również bardzo malownicze mniszkowisko.W cieniu drzew na skraju blokowiska powstało takie miejsce wypoczynku.Ja jednak spragniony grzybów zainteresowałem się tasznikiem porażonym przez Albugo candida. Gatunek ten zbierałem już z tej powierzchni i dlatego ograniczyłem się do wykonania dokumentacji fotograficznej.Z roślin kwiatowych moją uwagę przykuł również fiołek trójbarwny w odmianie dwubarwnej.Nowym nabytkiem dla zbioru grzybów z tej powierzchni był ten wroślik - Peronospora hiemalis na Ranunculus acris.Jest tutaj też pewien łącznik z szeroko pojmowaną ziemią chrzanowską. Oto porfirowa kostka brukowa z Miękini k. Krzeszowic.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji