Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-05-25 Młoszowa - znalezione na Kamieńcu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3389
od września 2006

2010.06.02 11:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Będąc w Młoszowej, jak tylko się dowiedziałem, że ożyła Młoszówka nie mogłem wrócić do Chrzanowa tak po prostu. Dlatego wybrałem się na grzyby, pasożytnicze oczywiście. Wybór padł na Kamieniec. Oto trasa przemarszu. Podkład pochodzi z mapy krakowskiej firmy Compass
Jest to jedna z wielu moich powierzchni badawczych. Formalnie rzecz biorąc leży na skraju Wyżyny Olkuskiej, części Wyzyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na początek poszedłem wzdłuż ogrodzenia szkoły.Pomiędzy trawami znalazłem kwitnące przymiotno ostre.

Zakwitł tutaj również jastrzębiec kosmaczek.

Obok niego znajdował się drobiazg z rodziny goździkowatych, czyli piaskowiec macierzankowy. Przygladałem mu się uważnie, ponieważ liczyłem na wroślika. Zebrałem kilka podejrzanych okazów, ale wszystkie one okazały się być zdrowe.

A tak z miejsca gdzie zaczyna się ulica Kamieniec wygląda jedna z Zielonych Pereł Trzebini, czyli Góra Bartoska.Zabudowa ulicy Kamieniec jest zwarta, ale jednorodzinna.Niemalże wszystkie ogródki są zbardzo zadbane. Ja zwróciłem uwagę na tę kalinę koralową w odmianie buldneż.

Poza zwartą zabudową, czyli po przejściu ulicy Do Krzyża zerkając na południe widizmy rozciągającą się Nieckę Dulowską, zachodnią część Rowu Krzeszowickiego.
Od południa ogranicza ją Grzbiet Tenczyński.W tej okolicy rozpocząłem intensywne pasożytobranie. Na początek zdjęcia ostrożnia polnego porażonego przez Puccinia punctiformis. Na tym okazie ponadto znajduje się farma mszyc doglądana przez mrówki.

Wśród charakterystycznych roslin murawowych trafia się tutaj sierpnica - Falcaria vulgaris. Poraża ją rdza Puccinia sii-falcariae. Na zdjęciach mamy ecja tego gatunku.

A teraz przerywnik kwiatowy, czyli bardzo brudna z racji dominującego fioletowego odcienia, wyka brudnożółta.

Jednakże rewelacją było odnalezienie po raz trzeci w mojej karierze gatunku Peronospora lithospermi na Lithospermum arvense. Dotychczas znalazłrm ten gatunek w 1991 roku w Libiążu oraz w 2008 roku w okolicy Pogorzyc w masywie Żelatowej.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji