Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-05-15 Wieliczka, spacer ulicą Sebastiana
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3408
od września 2006

2010.06.06 23:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W sobotę po Nocy Muzeów umówiłem się z przyjaciółmi na godzinę 12, aby odbyć kilka spacerów pod ogólnym hasłem "Wieliczka odgórnie". Oczywiście z czystej ciekawości poszedłbym sam, ale w grupie jakoś raźniej. Tedy poszliśmy w trójkę. Początkowo pokazałem wszystko to co wczoraj oraz rankiem odkryłem w centrum a potem udaliśmy się do zabytkowego drewnianego kościółka. Z Rynku górnego najlepiej pójść ulicą Seraf potem ulicą Bolesława Limanowskiego a następnie już ulicą Sebastiana. Przy ulicy Seraf uwieczniłem kwitnącą sosnę - Pinus sylvestris.W ogrodzie przy ulicy Limanowskiego zauważyłem pełnokwiatową odmianę złotlinu japońskiego - Kerria japonica.

W pobliżu kwitnął również bodziszek żałobny - Geranium phaeum.

Idąc dalej coraz częściej spotykaliśmy łany kwitnącego jaskra kosmatego - Ranunculus lanuginosus

Już przy ulicy Sebastiana na stoku wzgórza pojawiło się zbiorowisko zawierające po połowie jaskra kosmatego oraz bodziszka żałobnego.W centralnej części tego płatu pysznił się lepiężnik różowy - Petasites officinalis.Po drodze trafiła się również trybula - Anthriscus sylvestris.Dość ciekawie wyglądał płat, w którym bodziszek żałobny przebijał się ponad liście bodziszka łąkowego.I oto jesteśmy już pod zabytkowym drewnianym kościołem. Przypadkowy turysta może w trzech językach poczytać sobie najważniejsze informacje. Znaczy dowie się co mógłby obejrzeć, gdyby dano mu taką możliwość.

Na szczęście może sobie zerknąć stąd w luce pomiędzy drzewami na leżące u dołu miasto.A poza tym można kościółek obejść w koło, pocałować klamkę, jeśli kto ma takie życzenie, bo nigdzie nie znajdzie informacji, gdzie może poprosić o możliwość wejścia do środka.

Aby dobitnie pokazać, że ktoś dał tutaj plamę, uwieczniłem rosnącą pod płotem jasnotę plamistą - Lamium maculatum.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji