Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-06-06 Chrzanów - mokre Kąty
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3448
od września 2006

2010.06.23 18:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuacją sobotniej wycieczki po wyższych partiach Chrzanowa kątów położonych na północ od ulicy Śląskiej było przejście przez obszar zabudowy leżący na południe od tejże ulicy. Wschodnia część tego terenu to Kopanina. Trasę przemarszu naniosłem na cytat z mapy krakowskiej firmy Compass.Pierwsze zdjęcia wykonałem wśród zabudowy w zakończeniu ulicy Brzozowej opodal skrzyżowania z ulicą Leśną. Wyraźnie widać, że jest to jakieś bagno.

Podobny obrazek można zobaczyć pomiędzy punktem jeden a dwa.Trzciny rosnące w wodzie można było zobaczyć przed tym domem przy ulicy Spacerowej.Oczywiście ta sytuacja nie stanowi istotnej przeszkody do stawiania w tej okolicy kolejnych budynków. Co prawda Wenecja to nie jest, ale miejsce przyciąga jak magnes kolejnych inwestorów. Na wschód od trzeciego punktu znajdują się takie podmokłe łąki. Wśród traw, niemalże tak jak wszędzie króluje trzcina.W tym miejscu znajduje się jedno z wielu w tej okolicy stanowisko kosaćca syberyjskiego.Czwartą serię zdjęć wykonałem pod ogrodzeniem firmy Bitumik.W ubiegłym roku pokazałem występujące w tym miejscu kruszczyki. Na razie te storczyki się zielenią.

Zakwitła tutaj również koniczyna pagórkowa. Może zabrzmi to dziwnie, ale na moim terenie ten gatunek nader chętnie zasiedla obszary podmokłe.Kiedy tak sobie oglądaliśmy tę roślinę najmłodszy uczestnik naszej wycieczki wyparzył takie ciekawe grzyby. Po konsultacji na forum wiem, że to piestrzyca zatokowata.Po obejrzeniu tych grzybów spojrzeliśmy w punkcie piątym, na drenujący tę okolicę Kanał Matylda. Zresztą cały ten teren aż po autostradę stanowi obszar źródłowy tej rzeki, która zanim została wpuszczona w kanał nazywała się między innymi Śmidra.Następnie przez dłuższy czas idąc ulicą Kopanina niczego nie fotografowałem, aż doszliśmy do punktu szóstego, gdzie ze zdumieniem zauważyłem dom budowany na kolejnym, trwałym mokradle. Odkąd pamiętam, czyli od roku 1982 roku, zawsze była tutaj jakaś woda.Więcej wody zobaczyliśmy w punkcie siódmym, na pograniczu byłego wysypiska śmieci oraz ogrodu działkowego.Zatopione były również pobliskie działki. Być może budowniczowie tamtego domu w jakiś sposób zakłócili stosunki wodne.

A oto widok z punktu numer osiem na dom postawiony w ostatnich latach ubiegłego wieku. Kiedy rozpoczynała się budowa ostrzegałem inwestora przed właściwościami terenu, ale on uważał, że skoro jest tutaj niewielki pagórek to nie ma się czego obawiać.Ostatnim, dziewiątym punktem był dawny skład opałowy w miejscu gdzie ulica Łowiecka dochodzi do byłej linii kolejowej, teraz ścieżki rowerowej. To również jest miejsce podmokłe, o czy świadczą między innymi występujące tutaj wierzby, ale już wkrótce ma tutaj stanąć blok TBS-u.

Oczywiście nawet w najbardziej upalne lata woda pokazuje się tutaj po wbiciu łopaty. W tym miesjcu spotkamy również stanowiska rzadkich roślin takich jak kosaciec syberyjski, miecznica wąskolistna oraz kruszczyk błotny, ale kto to widział rezerwat w mieście, jak mi powiedział jeden w byłych burmistrzów Chrzanowa.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji