Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-06-13 Gnieźnik pod Zbójnikiem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3456
od września 2006

2010.07.04 12:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tę niedzielę oprowadzałem Marka Mazura po stanowiskach storczyków na ziemi chrzanowskiej. Jednym z nich jest dość obfite wystąpienie gnieźnika leśnego - Neottia nidus-avis w lesie u stóp przełęczy pomiędzy wzgórzami składającymi się na masyw Żelatowej. Ja zachodnią niższą część nazwałem kiedyś opierając się na dawnych mapach Zbójnikiem. Na mapie firmy Compass nazwa Żelatowa jest błędnie naniesiona.Do interesującego nas miejsca dochodzimy początkowo spośród zabudowy Chrzanowa Borowca. Storczyków poszukujemy w obrębie czerwonej plamki. Na początek przemierzamy niezbyt ciekawy drzewostan z dębem czerwonym.Właściwy fotoreportaż postanowiłerm wykonywać w końcowym odcinku naszego spaceru. Na początek tłum gnieźników. Jest ich tutaj tak dużo, że większość w tym ujęciu wyszła nieostro.Tego dnia rośliny już przekwitały.

Większość storczyków ukrywa się wśród młodych drzew.Miejsce to parę lat temu padło ofiarą gospodarki leśnej, ale storczyki przeżyły.Gwoli ścisłości, nie interesują się sąsiadującą z tą powierzchnią buczyną porastającą stoki Zbójnika. A odwiedzam je tutaj od połowy lat 90. ubiegłego wieku.Tamże między innymi można podziwiać zerwę kłosową.Są i łany konwalii majowej.A gnieźnika po drugiej stronie drogi jest dużo, bardzo dużo. Ciekawe, czy ktoś zna obfitsze stanowisko tego gatunku w Polsce.Zapewne, gdzieś byłby to powód do utworzenia rezerwatu przyrody. U nas jeszcze nie. I nawet obecność wawrzynka wilczego łyka nie zmieni tego stanu.Ba i miodownik melisowaty nie jest dodatkowym argumentem, cociaż wraz z gnieźnikiem stanowią ściśle chronioną trójcę.

Po prostu tutejsze lasy podlegaja rutynowym zabiegom gospodarki leśnej, chociaż od czasu do czasu trafiają się wyjątki. Ostatnio wśród nasadzeń pojawiło się sporo buka zwyczajnego w odmianie purpurowej.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji