Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-06-13 Storczyki w Jaworznie Ciężkowicach
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3457
od września 2006

2010.07.04 14:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tę niedzielę odwiedzałem z Markiem Mazurem stanowiska storczyków na ziemi chrzanowskiej oraz pobliskim Jaworznie. Pierwszymi punktami naszej wędrówki były okolice Jaworzna Ciężkowic. Miejsca penetracji oznaczyłem na mapie firmy Compass kółkami.W lesie króluje zielonkawy storczyk listera jajowata.Część okazów już przekwitła.Miejscami jest go tak dużo, że nie wiadomo, gdzie nogę postawić, aby chociaż jednego nie przydeptać.W tym lesie, a jest to część kompleksu leśnego Dobra - Wilkoszyn występują między innymi jaskier gajowy oraz jaskier ostry. Mam nadzieję, że widać je w tym zielonym tłumie.

A to już drugie miejsce, zabudowywany podmokły kompleks łąkowy zwany Górka, chociaż akurat znajduje się na terenie równinnym.W tym zielnym tłumie także skrywa się sporo listery, ale ja akurat będę zwracał uwagę na inne gatunki.Zacznijmy jednak od trzciny tuż za płotem domu. Ta miłośniczka bagien nie powstrzymała jego budowniczych, a nie jest to lada jaka chałupinka.Oczywiście trwają starania o zamianę całego tego terenu na działki budowlane. są jednak poza ściśle chronioną listerą jajowatą inne przeszkody. Na przykład kosaciec syberyjski.Jest tutaj również jedno z dwu znanych mi obecnie w Jaworznie stanowisko miecznicy wąskolistnej.Jest i trywialna kukułka majowa.

Oczywiście i tutaj nie będę wnioskował o rezerwat, bo mam nadzieję, że po ostatnich powodziach spadnie nacisk na zabudowywanie takich terenów.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji