Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-06-13 Polowanie na wybliny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#32
od czerwca 2010

Ostatnim punktem mojej wyprawy z Markiem Mazurem na storczyki ziemi chrzanowskiej było polowanie na wybliny. Stanowisko to odkryłem kiedyś wspólnie z Ryszardem Plackowskim i o ile dobrze znam sprawę wciąż nie udało mu się go opublikować zgodnie z zasadami sztuki. Miejsce to znajduje się w rejonie Podstoków na północ od Żelatowej tuż przy krawędzi bardzo czynnego kamieniołomu Żelatowa. Tak to przedstawia się na mapie firmy Compass.Ten czasami bardzo mały zielony storczyk jest mi znany z kilku miejsc na ziemi chrzanowskiej, ale tutaj w miejscu oznaczonym niebieską kropką jest najobfitszym spośród znanych mi osobiście. Miejsce akcji prezentuje się tak.Na tym zdjęciu widać odbijającą na prawo drogę, którą biegnie ścieżka dydaktyczna i kilka szlaków turystycznych. Aby trafić na miejsce z wyblinami należy pójść prosto.Wyblinów szukaliśmy wśród takiego zielska. W istocie odnalezienie małego zielonego, zielono kwitnącego drobiazgu z zielonym tłumie ma w sobie coś z emocji towarzyszącemu polowaniu.Po dłuższym kluczeniu wreszcie je dorwaliśmy.Formalnie rzecz biorąc wyblin jest jednolistny, ale od tej reguły jest sporo wyjątków. Zdjęcia są nieostre, ale głównego bohatera widać.

Oto jednolistny wyblin jednolistny.O tym, że mają się tutaj dobrze świadczy ubiegłoroczny owocujący pęd.Większość wyblinów dopiero rozkwitała, ale udało nam się trafić na okaz z rozwiniętymi kwiatami.Tutaj też w gruncie rzeczy mieliśmy wyblinową ucztę. Oto kolejne okazy tego gatunku.Większość osobników znajdowała się pomiędzy takimi gałęziami.Innym gatunkiem był tutaj przetacznik leśny.

A obok niego, proszę porównać z liściem poziomki, znajdowało się takie wybliniątko.

#193
od czerwca 2009

2010.07.05 05:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Dariusz Tlałka (xxx)
Ja dwulistnych wyblinów jednolistnych jeszcze nie widziałem.

#44
od maja 2010

Odwiedziłem to stanowisko kilka dni temu. Wyblinów jest mnóstwo, trzeba uważać by ich nie zadeptać.
1.
2.
3.
4.

#15
od marca 2009

2012.06.28 23:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

A. Pawlik (gustek)
Idąc śladami „polowania na wybliny” przy kopalni Żelatowa miałem okazję pierwszy raz zobaczyć i poznać ten gatunek storczyka.
Za płotem kopalnia piasku,huczą taśmociągi ,pył piaskowy pokrywa runo a wybliny spokojnie sobie rosną.

a

b

Natomiast penetrując (pod koniec czerwca 2012r) nieczynny kamieniołom w Pogorzycach napotkałem niespodziewanie na wybliny.
Dobrze , że wcześniej miałem okazję zobaczyć przy kopalni Żelatowa jak wygląda to maleństwo .
Wybliny rosną na samym końcu kamieniołomu ( wschodnia strona) na jego górnym poziomie wśród młodych sosen.
Rozpoznałem ok. 20 szt wyblinów.

1

2

3

4

5

6

Dodatkowe wiadomości o kamieniołomie na stronie.:

http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=22&t=9634

#5012
od września 2006

2012.06.29 06:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kamieniołomie Żelatowa wydobywa się dolomity. Po części są one przerabiane na nawozy, stąd ten pył sprawiający wrażenie piasku. A poza tym cieszę się, że znajdywane są u mnie kolejne stanowiska ściśle chronionych roślin. To tylko potwierdza tezę z mojego przewodnika - "Więcej niż jura", że biorąc pod uwagę bogactwo chronionej flory i fauny można by tutaj wnioskować o Park Narodowy.
Z drugiej strony jeden z radnych z sąsiedniego Jaworzna, w kontekście walki o Żabnik oraz Kolawicę twierdzi, że można przyrodę niszczyć, skoro na terenach zniszczonych przez przemysł w końcu pojawiają się takie wspaniałości.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji