Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-06-16 Droga do ZOO w Chorzowie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#34
od czerwca 2010

Tego dnia w ramach kwerendy związanej z poszukiwaniem materiałów do wystawy o bocianie białym wybrałem się między innymi do ogrodu zoologicznego w Chorzowie. Przetrzymują tam sporą grupę połamańców. Wśród nich znajduje się ptak, którego dostarczyłem tamże w latach 90.ubiegłego wieku. Zarówno promenada, rozpoczynająca się słynną ostatnimi laty przemalowaną żyrafą jak i ogród zoologiczny stanowią moje odrębne powierzchnie badawcze.Zanim dotarłem do celu pomyszkowałem trochę po chaszczach. Na początek prosienicznik szorstki - Hypochoeris radicata.

Drzewostan po bokach chociaż stanowi część parku to prawie las liściasty.

W jego runie zwarte płaty tworzy między innymi tojeść rozesłana.Jest i kuklik pospolity - Geum urbanum. Wszystkie do tej pory spotkane rośliny były zdrowe.

W połowie drogi do ZOO znajduje się rzeźba przedstawiająca delfiny.Chaszcze po drugiej stronie promenady miały bogatszy skład gatunkowy. Tutaj mamy stokrotkę oraz rzepichę leśną.

A wśród pokrzyw była kłosówka. Mam wrażenie, że to Holcus lanatus.Wielce obiecujący był ten łan podagrycznika. Ale w jego obrębie trafiłem tylko na Protomyces macrosporus.Po podagryczniku zająłem się szczawiem tępolistnym. Znalazłem na nim ecja rdzy Puccinia phragmitis.

A oto kolejny łan podagrycznikaW jego obrębie znalazłem kilka liści porażonych przez drzewnika, którego wciąż zaliczam do gatunku zbiorowego - Plasmopara umbelliferarum.

A na zakończenie trzy zdjęcia przedstawiające bociany. Samotny ptak to może być mój połamaniec. Ciekawie wygląda para zmieniająca się na gnieździe. Tutejsze ptaki z racji inwalidztwa budują je na ziemi.Pasożytobranie na obu powierzchniach wypadło dość mizernie. Rośliny w Chorzowie nie są tak chorowite jak w innych badanych przeze mnie miejscach.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji