Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-06-24 Migawka z Żarek k. Libiąża
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#36
od czerwca 2010

Tego dnia udałem się do wymienionej w tytule wątku miejscowości aby wykonać sesję fotograficzną bocianom zamieszkującym miejscowe gniazdo. Jest ono usytuowane na specjalnej platformie. Lokalizacja została zaznaczona na mapie firmy Compass. To ta zielona kropka.Przy okazji zaznaczyłem zakres pewnej powierzchni badawczej, którą tutaj wytyczyłem dość dawno. Poza bocianem usiłowałem wykonać większy fotoreportaż, ale z powodu padającego deszczu musiałem się ograniczyć do czerwonej plamki, gdzie nad strumykiem znajduje się luka pomiędzy domami. Gniazdo wygląda tak. widać było ptaka z bardzo dorosłymi młodymi.Ponieważ nie mogłem się do niego zbliżyć poszukałem innego miejsca. Z luki pomiędzy domami wyglądało to tak.Dzięki uprzejmości właściciela pobliskiego domu udało mi się wejść na podwórko i robić zdjęcia z ganku. Bliżej już nie dało się podejść. Na razie widzimy dorosłego ptaka opiekującego się potomstwem.

W pewnym momencie przyleciał z "zakupów" drugi ptak.

Po krótkim obrządku chwila sielanki.Ptak, który do tej pory był w gnieździe teraz poleciał na "zakupy".A teraz druga część wątku, raczej botaniczna. Na początku łan podagrycznika.Zarastające łąki kryją dość typową dla takich podmokłych miejsc florę.Tym nie mniej sukcesywnie wkracza tutaj zabudowa. Kiedy wytyczałem tę powierzchnię badawczą domów było tutaj niewiele.Ozdobą tych łąk jest goździk kropkowany.Niestety, nad przepływającym tędy ciekiem znajduje się takie wysypisko śmieci.

Między innymi dzięki temu ciecz przepływająca tędy jest bogata w związki azotu i fosforu. Dlatego strumienia raczej nie widać.Ostatnim gatunkiem, którego tego dnia sfotografowałem był pięciornik srebrny. Przy okazji znalazłem na nim członika - Phragmidium potentillae.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji